Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Starachowice

Dwa starachowickie projekty znalazły się w gronie nagrodzonych w piątej edycji programu grantowego Tesco „Decydujesz, pomagamy”. Wsparcie otrzymają starachowicki Hufiec ZHP oraz Oddział Międzyszkolny PTTK.

- Jesteście organizacją pozarządową, spółdzielnią socjalną, instytucją publiczną lub grupą mieszkańców, która aktywnie działa w lokalnej społeczności? Macie ciekawy pomysł na projekt na rzecz Waszej okolicy i mieszkańców? Chcecie zorganizować coś wspólnie z innymi mieszkańcami, zdobywać nowe umiejętności lub zmienić przestrzeń wokół siebie? Jeśli tak, program „Decydujesz, pomagamy” może pomóc Wam w realizacji tych planów – to najważniejsze hasła przyświecające ogólnopolskiemu programu grantowemu „Decydujesz, pomagamy”.

Za nami już piąta edycja programu organizowanego przez Tesco Polska przy wsparciu Fundacji Tesco oraz Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” .

Całkowita kwota dotacji przeznaczona na nową edycję wyniosła ponad 1 milion złotych. Ostatecznie została ona rozdzielona pomiędzy 375 inicjatyw, które zostały wybrane do etapu głosowania w sklepach Tesco.tesco logo

Wstępnego wyboru projektów dokonała Komisja Grantowa, a ostatecznego – klienci sieci Tesco w głosowaniu. Każdy zwycięski pomysł otrzymał dofinansowanie w wysokości 5000 złotych, inicjatywa, która zajęła II miejsce otrzymała 3000 złotych dofinansowania, a zdobywca miejsca III – 1000 złotych na cele statutowe.

Rozstrzygnięcia w województwie

W województwie świętokrzyskim wsparcie otrzymało łącznie 18 projektów społecznych. Honorowy patronat nad świętokrzyską edycją programu „Decydujesz, pomagamy” objął Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek. W gronie najlepszych projektów nie mogło oczywiście zabraknąć starachowickich projektów.

- W województwie świętokrzyskim Tesco wraz z Fundacją Tesco wesprą aktywnych mieszkańców grantami o łącznej sumie 54000 złotych. Tym samym w regionie zrealizowanych zostanie 18 inicjatyw społecznych, wpływających na pozytywną zmianę najbliższego otoczenia – czytamy w oficjalnym komunikacie organizatora.

W najlepszej osiemnastce znalazły się dwa projekty realizowane przez starachowickie organizacje pozarządowe.

Grant w wysokości 5 tysięcy złotych otrzyma projekt „Rodzice i dzieci ratują” realizowany przez ZHP Chorągiew Kielecką Hufiec Starachowice. Z kolei wsparcie w wysokości 3 tysięcy złotych klienci Tesco przyznali inicjatywie „Zakup drezyny rowerowej przystosowanej do przewozu osób niepełnosprawnych. To zadanie realizować będzie PTTK Oddział Międzyszkolny.

Projekt ZHP obejmuje: cykl szkoleń dla młodych rodziców z zakresu udzielania pediatrycznej pierwszej pomocy (niemowlęta i dzieci) oraz cykl pokazów dla przedszkolaków z ich aktywnym udziałem. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się m.in.: jak pomóc małemu dziecku po wypadku, jak wykonać resuscytację, gdy dziecko przestanie oddychać, kiedy i jak wezwać pomoc, jak oswoić małe dziecko z pierwszą pomocą oraz jak je zachęcić do pomagania.

Zarząd Oddziału PTTK w Starachowicach podjął natomiast starania o zakup drezyny rowerowej przystosowanej do przewozu osób niepełnosprawnych. Projekt kierowany jest do mieszkańców miasta i powiatu i ma na celu powiększenie kręgu organizacji, do których będzie można dotrzeć z ofertą edukacyjno-turystyczną PTTK.

W kwietniu rusza nowa edycja

Od 2016 roku odbyło się pięć edycji programu „Decydujesz, pomagamy”. W ciągu trzech lat Tesco, wraz z Fundacją Tesco, wsparło 1 190 projektów społecznych, które w otwartym głosowaniu, wybrali klienci sklepów – oddając w sumie aż 26 746 271 głosów. Łącznie do aktywnych mieszkańców trafiło 4 450 000 zł złotych na realizację lokalnych inicjatyw. Kolejna – VI edycja programu rusza już w kwietniu!

Więcej informacji o programie „Decydujesz, pomagamy” oraz opisy zwycięskich projektów znajdują się na stronie internetowej: www.tesco.pl/pomagamy.

Autor: Leszek Kowalski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.