Na starachowickim Rynku Młodzieżowa Rada Miasta Starachowice oraz Stowarzyszenie Rozprawy o Europie, uczcili ogólnoeuropejski Dzień Europy. Młodzież rozmawiała o Unii Europejskiej z dr Bartłomiejem Zapałą, malowała hasła w różnych językach, na miejscu działał Punkt Informacji o Unii oraz wyborach do Europarlamentu. Na zakończenie uczestnicy wypuścili balony w kolorach UE.

IMG 1208

Wydarzenie rozpoczął Prezydent Starachowic Marek Materek, który wspomniał o rewitalizacji starachowickiego Rynku właśnie ze środków Unii Europejskiej – takich przykładów środków, które zostały wydane w naszym mieście, w naszym regionie, środków zewnętrznych, środków unijnych, które zostały pozyskane przez samorządy możemy wymienić wiele. Chcę żebyście wiedzieli, że wszystkie drogi powiatowe na terenie naszego miasta zostały zmodernizowane, wyremontowane tylko i wyłącznie dzięki środkom europejskim, które powiat pozyskał kilka dobrych lat temu. Wszystkie nasze szkoły, przedszkola, szkoły podstawowe przeszły kompleksowe procesy termomodernizacji tylko i wyłącznie dzięki obecności Polski w Unii Europejskiej. Dzięki temu, że gmina Starachowice pozyskała na ten cel środki unijne [...]. Chciałbym abyście zdawali sobie sprawę z tego, że obecność Polski w Unii Europejskiej jest niesłychanie ważna i możliwe, że większość z nas, nie zdaje sobie do końca z tego sprawy ale tak naprawdę każdy z nas z tej obecności każdego dnia korzysta – mówił Prezydent Miasta.

 

IMG 1134 tekst


Na kartach ustawionych na placu Rynku młodzież malowała napisy „zjednoczeni w różnorodności” w 28. ojczystych językach krajów Unii Europejskiej.

IMG 1209


Referatem o Unii Europejskiej, który wygłosił Igor Kaczorowski wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach, rozpoczęła się młodzieżowa debata o Unii Europejskiej. Gościem specjalnym w debacie był dr Bartłomiej Zapała laureat europejskiej nagrody obywatelskiej przyznanej przez Parlament Europejski dla uhonorowania Europejczyków za działalność na rzecz promowania wartości europejskich, wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, członek Team Europe, od ponad 14 lat zajmuje się problematyką procesu integracji europejskiej. Czym jest Unia Europejska? Jakie może mieć znaczenia dla młodych ludzi? Czy jest szansą, czy może balastem? Na te i inne pytania odpowiadał zaproszony gość, w debacie prowadzonej przez Młodzieżową Radę Miasta Starachowice. 


Wydarzenie prowadzili oraz organizowali przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Starachowice z pomocą Stowarzyszenia Rozprawy o Europie.

Autor: Izabela Wrona