15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego oraz rocznicę Cudu nad Wisłą

Uroczystości miejskie rozpoczną się o godzinie 10:30 Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Wszystkich Świętych przy ulicy Radomskiej.
Tuż po niej uczestnicy przemaszerują pod pobliski Pomnik Niepodległości, który upamiętnia wysiłek społeczeństwa – a przede wszystkim żołnierzy Wojska Polskiego – w latach 1918-1921.
Po odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabiorą przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i parlamentarzyści. Następnie, w imieniu reprezentowanych środowisk, delegacje złożą u stóp pomnika kwiaty.

Natomiast po południu, między godziną 13:00 a 17:00 na placu pod Skałkami odbędzie się piknik patriotyczny. Program pikniku wygląda następująco:

O godzinie 13:00 zostanie rozbity obóz powstańców styczniowych 1863 r. przygotowany przez Świętokrzyskie Stowarzyszenie Historyczne „GROT” ze Starachowic oraz Stowarzyszenie „W Dolinie Czarnej” z Rudy Malenieckiej. W obozie będzie można zobaczyć:
- strzelanie z armaty czarnoprochowej
- budowa i obsługa armaty
- strzelanie z XIX-wiecznej broni palnej
- oprawa kos bojowych i kucie gwoździ żelaznych
- odlewanie ołowianej amunicji karabinowej
- odlewanie ołowianych żołnierzyków
- opieka medyczna, ziołolecznictwo XIX-wieczne.

Ponadto swoje stoiska i atrakcje przygotują: Stowarzyszenia byłych żołnierzy „Rezerwa”, Stowarzyszenia Aktywności Społecznej Everest, Liga Obrony Kraju, Towarzystwo Przyjaciół Starachowic i inne.

Na zakończenie pikniku, od godziny 17:00 odbędą się występy zespołów „Wiarusy” i „Szmelcpaka”.

plakat piknik

 

Autor: Adam Brzeziński
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


1000 Znaków do wykorzystania