Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Starachowice

W ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w piątek 6 IX w Starachowickim Centrum Kultury odbyła się lekcja historii pod tytułem „Westerplatte 1939 – przed szturmem”.

Odbiorcami lekcji byli uczniowie klas ósmych wszystkich szkół podstawowych. W lekcji wzięli udział również uczniowie Zakładu Doskonalenia Zawodowego, Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 oraz Ochotniczych Hufców Pracy. Obok dzieci i młodzieży lekcji przysłuchiwały się przedstawicielki władz samorządowych: zastepca prezydenta miasta Aneta Nasternak-Kmieć oraz przewodnicząca komisji właściwej ds. kultury rady miejskiej Jadwiga Piątek. Gośćmi specjalnym były córki kaprala Stanisława Bałtowskiego, jednego ze starachowickich westerplatczyków.

img 4574

Na dziedzińcu odbyła się krótka inscenizacja obrony Westerplatte przygotowana przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej im. 51 pp z Iłży. Żołnierze polscy mieli przydzielone nazwiska starachowickich westerplatczyków: kaprala Mariana Pociechy, kaprala Stanisława Bałtowskiego, legionisty Piotra Borowca i legionisty Eugeniusza Aniołka.

img 4588

Po inscenizacji uczestnicy udali się do sali kinowej, gdzie obejrzeli najlepszy polski film wojenny o wojnie 1939 r. - „Westerplatte” w reżyserii Stanisława Różewicza. Film jest z 1967 r. ale po rekonstrukcji cyfrowej prezentuje się znakomicie. Dowodem na to są brawa młodych widzów, które wybrzmiały po projekcji.

img 4590

Relacja filmowa:

Autor: Adam Brzeziński
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.