Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Starachowice

To już jest faktem, budynek starego szpitala w Starachowicach zmienił właściciela. Obiekt, od Powiatu Starachowickiego zakupiła Gmina Starachowice za kwotę 2 400 000,00 zł. W miejsce starego niszczejącego obiektu, jak zapowiada Prezydent Starachowic Marek Materek, powstanie nowoczesne osiedle mieszkaniowe.

Powiat Starachowicki będący dotychczasowym właścicielem działki oraz budynku starego szpitalu od wielu lat podejmował próby jego zbycia. Niestety 25 ogłoszonych przetargów zakończyło się fiaskiem. Udana transakcja miała miejsce 26 maja, kiedy to panowie Prezydent Miasta Marek Materek i Starosta Starachowicki Piotr Babicki podpisali akt notarialny.

- Mamy dziś naprawdę historyczną chwilę, ale nieprzypadkową. To co się dokonało to efekt dobrej i przemyślanej współpracy gminy i powiatu po to, aby zmieniać to miasto, aby zmieniać ten powiat – informował starosta - Panie Prezydencie dziękuję za współpracę i cieszę się, że udaje nam się dokonywać rzeczy, które wydawały się nierealne.

 

IMG 2495

 

Prezydent Marek Materek, podczas spotkania z mediami, jakie miało miejsce po podpisaniu aktu notarialnego, przedstawił plany gminy związane z nabytą działką.

- W najbliższych latach ta nieruchomość zmieni się na pewno, a to czy stary szpital przetrwa okaże się niebawem – informował - Gmina Starachowice nabyła tą nieruchomość za 2 400 000 zł. Wpłaciliśmy pierwszą ratę, kolejna zostanie uiszczona w przyszłym roku. Kolejnym etapem, który już przygotowaliśmy jest zlecenie opracowania dokumentacji architektonicznej dla tego obiektu. Następnie dokumenty te przekażemy do konserwatora zabytków i mam nadzieję, że uzyskamy zgodę na wyburzenie tego budynku, aby ta przestrzeń mogła zostać zagospodarowana od nowa.

Budowa budynków wielorodzinnych, jak informował Prezydent Starachowic Marek Materek, będzie odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez mieszkańców, oraz osoby, które znalazły tu zatrudnienie i chciałby na stałe zamieszkać w Starachowicach. Następnym etapem będzie ogłoszenie konkursu architektonicznego przez Gminę Starachowice we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich na koncepcję nowego zagospodarowania terenu przy ul. Radomskiej.

- Chcemy żeby to miejsce stało się nie tylko miejscem do zamieszkania ale także wizytówką nowoczesnego i fajnie rozwijającego się miasta – mówi prezydent - Kolejny etap to wykonanie dokumentacji technicznej, którą zlecimy zwycięscy konkursu. Następnie pozostaje nam pozyskanie funduszy zewnętrznych i budowa osiedla mieszkalnego. Liczymy, że budowa ta mogłaby się rozpocząć się w ciągu najbliższych 2 lat.

Autor: Iwona Tamiołło
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.