W Starachowicach wiosną, jak zapowiada prezydent Marek Materek, mieszkańcy będą korzystać z nowych ekologicznych autobusów MAN i do tego za darmo. - Przez 7 ostatnich lat pracowałem intensywnie, by nasze miasto stać było na ruchy, które wcześniej były nieosiągalne – mówi prezydent zapowiadając wprowadzenie na stałe bezpłatnej komunikacji miejskiej.

    O tym, że początek 2022 roku będzie początkiem nowej epoki w dziejach komunikacji miejskiej w Starachowicach informowaliśmy przy okazji przetargu na nowe autobusy, które wiosną wyjadą na ulice miasta. Nowoczesne, niskopodłogowe, ekologiczne autobusy zasilane sprężonym gazem ziemnym CNG wyprodukowane w starachowickiej fabryce MAN BUS. Pojazdy są już gotowe, od 25 stycznia ruszyły odbiory techniczne. Następnie (w lutym) w autobusach będą montowane systemy informacji pasażerskiej (wyświetlacze kierunkowe, kasowniki, itp.).

 

komunikacja 3 copy

 

     Dodatkowo dobiegają końca prace przy budowie nowej bazy miejskiego przewoźnika i stacji tankowania pojazdów CNG. Powstał tam nowy budynek warsztatowy z częścią administracyjno – socjalną. Budynek wyposażony jest w halę warsztatową wraz ze stanowiskiem diagnostycznym oraz kanałami serwisowymi, a także w pełni zautomatyzowaną myjnię dla autobusów. Część administracyjno socjalna obejmująca węzeł sanitarny z pomieszczeniami socjalnymi dla pracowników oraz pomieszczenia biurowe zlokalizowane na I kondygnacji budynku.
- Rozpoczynając pracę dla Starachowic w 2014 roku zastałem tragiczną sytuację w Miejskim Zakładzie Komunikacji. Spółka miała ujemne kapitały, zadłużenie i ryzyko zaprzestania dostaw paliwa ze względu na zaległości – mówi Prezydent Miasta Marek Materek - Likwidujemy czy naprawiamy brzmiało pytanie na pierwszym zgromadzeniu wspólników. Naprawiamy! Po 7 latach Miejski Zakład Komunikacji jest częścią innej spółki komunalnej. Pozyskaliśmy środki europejskie (85%) i krajowej (10%) na: zakup 20 ekologicznych autobusów na CNG, budowę warsztatu, myjni i centrum dyspozytorskiego, budowę centrum komunikacyjnego Starachowice Dolne i Starachowice Wschodnie, budowę stacji tankowania autobusów CNG, przebudowę kilku ulic, budowę systemu ścieżek rowerowych i zakup rowerów miejskich. Wybraliśmy wykonawców większości z tych zadań. Kolejnym krokiem, który planuję jest wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla mieszkańców Starachowic.


Z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską korzystać będą mogli tylko mieszkańcy Starachowic.
- Dlaczego dla mieszkańców Starachowic? Miasto musi premiować osoby, które płacą podatki lokalnie i zachęcać do tego Innych – mówi prezydent Materek - Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej powinno przyczynić się do zwiększenia ilości pasażerów i zmniejszenia ilości pojazdów poruszających się po mieście. 9,5 mln zł ze środków gminy dołożymy do funkcjonowania komunikacji w 2022 roku. 2 mln zł to przychód z biletów jaki zaplanowaliśmy dla ZEC na rok 2022. Przez ostatnie lata mocno oszczędzaliśmy na wydatkach bieżących co m.in.: pozwoliło na wygenerowanie rekordowej nadwyżki operacyjnej na koniec 2021 roku. Księgowo było to 33 mln zł, a odliczając subwencję uzupełniającą, którą otrzymały wszystkie jednostki samorządu terytorialnego było to 25 mln zł. Wyniki te przełożyły się także na rekordowy budżet na rok 2022. Ponad 400 mln zł po stronie wydatków z czego ponad 200 mln zł przeznaczymy na inwestycje. W większości dzięki pozyskiwanym przez nasz samorząd środkom europejskim, krajowym i norweskim.

Głównym celem wprowadzenia bezpłatnej komunikacji jest, jak mówi prezydent, aspekt ekologiczny i zachęcenie starachowiczan do korzystania z przejazdów miejskimi autobusami.

Autor: Iwona Tamiołło
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.