Rozpoczęły się długo wyczekiwane wakacje. Zapewnienie bezpieczeństwa na drogach oraz podczas letniego wypoczynku jest priorytetem świętokrzyskich policjantów. Z uwagi na zwiększoną liczbę podróżujących, zauważalna będzie większa ilość funkcjonariuszy drogówki, którzy będą przyglądać się poczynaniom kierujących. Nad bezpieczeństwem osób korzystających z uroków słonecznej pogody, będą czuwać mundurowi pełniący służbę z wykorzystaniem motorówek oraz policjanci patrolujący rejon w pobliżu akwenów.

Wakacje to czas, na który każdego roku czekają zarówno dzieci jak i dorośli, by móc odpocząć od szkolnych obowiązków i codziennych spraw. Słoneczna pogoda za oknem, wysokie temperatury powietrza zachęcają do podróży nad morze, w góry czy inne zakątki naszego kraju. Dlatego w te wolne dni możemy spodziewać się zwiększonego ruchu na drogach oraz zdecydowanie większej ilości funkcjonariuszy, czuwających nad bezpieczeństwem podróżujących. Mundurowi w walce z drogowymi piratami będą wykorzystywać nieoznakowane radiowozy wyposażone w wideorejestratory, laserowe mierniki prędkości oraz drony. Będą oni zwracać szczególną uwagę na przekraczanie dopuszczalnej prędkości, stan psychofizyczny kierującego, korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz ochronnych fotelików dla dzieci oraz stan techniczny pojazdu.

Przypominamy, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 roku w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu niektórych pojazdów na drogach (Dz.U. z 2021 r. poz. 783) obowiązuję zakaz ruchu pojazdów i zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton z wyłączeniem autobusów oraz niektórych pojazdów w okresie od 24 czerwca do 28 sierpnia br. w dniach:

- w piątki – w godzinach 18:00 – 22:00,

- w soboty – w godzinach 8:00 – 14:00, 

- w niedziele – w godzinach 8:00 – 22:00. 

Bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą, to kolejne, priorytetowe zadanie świętokrzyskich policjantów. Specjalistyczne Nieetatowe Zespoły Wodne zostały powołane, by dbać o bezpieczeństwo zarówno plażowiczów oraz miłośników sportów wodnych. Od wielu lat obecność policjantów na służbowych łodziach nie dziwi wypoczywających nad zalewami Cedzyna i Chańcza. Co ważne kolejny bardzo popularny akwen wśród mieszkańców naszego województwa, gdzie codziennie będzie można dostrzec policyjną łódź znajduję się w Sielpi. W tych właśnie miejscach policjanci wykorzystując służbowe łodzie będą patrolować rejony zalewów. Ale to nie wszystko. Wczasowiczów nie powinien dziwić widok funkcjonariuszy patrolujących pieszo linię brzegową. Mundurowi będą kontrolować zarówno przestrzeganie przepisów, przez korzystających z jednostek pływających, jak i osoby, które naruszają inne zakazy. Głównym zadaniem policjantów będzie dbanie o bezpieczeństwo, także poprzez działalność informacyjną oraz ratowanie życia ludzkiego.

Opr. DJ

Źródło: KWP w Kielcach