Koło naukowe Eko-chemik ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” bierze udział w siódmej edycji programu oświatowego „Być jak Ignacy – Zostań ambasadorem nauki”. Program ruszył z początkiem roku szkolnego i cieszy się dużą popularnością wśród uczniów „jedenastki”.

Organizatorem projektu edukacyjnego jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, program został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauk oraz patronatem medialnym Polskiego Radia.

Celem programu jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych, polskich naukowcach.

Mali chemicy z jedenastki

-Uczniowie klas VII pracują z wykorzystaniem platformy edukacyjnej „Być jak Ignacy” i za pomocą metody eksperymentu poznają prawa naukowe z dziedziny chemii i fizyki. Uczniowie mają również okazję poznać zagadnienia z dziedziny kryptologii, ekonomii i komunikacji międzyludzkiej. Zajęcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem – zapewnia Agnieszka Pachocka, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 11.

Zajęcia koła naukowego cieszą się popularnością. Uczniowie „jedenastki” bardzo chętnie biorą udział w projekcie, w któym mają możliwość  zdobycia wiedzy. Udział w projekcie to również możliwość uczestnictwa w licznych ciekawych doświadczeniach i warsztatach.

- Nasi młodzi naukowcy przygotowywują również prace konkursowe i liczne materiały do gazetek szkolnych. Za wszystkie działania podejmowane w ramach realizacji programu koło naukowe otrzymuje punkty walcząc o tytuł „Naukowej Szkoły Ignacego” - dodaje wicedyrektor.

ignacy1

Być jak Ignacy „Zostań ambasadorem nauki” to VII edycja programu edukacyjnego dla szkół podstawowych, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

- W tym roku uczniowie z pomocą Ignacego, jego współpracowników i ciekawych gości stają się promotorami nauki wśród swoich rówieśników! Zdobywają wiedzę z interesujących dziedzin nauki, a także poznają wybitnych, polskich naukowców — nie tylko tych historycznych, ale także współczesnych. Celem programu jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych, polskich naukowcach i wynalazcach – informują twórcy programu.

Scenariusze zajęć

Program skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (klasy 1-8) i polega na prowadzeniu zajęć w kole naukowym na podstawie otrzymanych scenariuszy zajęć. Materiały edukacyjne dostosowano do wiedzy i umiejętności uczniów z grup wiekowych.

ignacy3

Programowi towarzyszy dodatkowo konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Aby wziąć w nim udział, należy zarejestrować koło naukowe i przeprowadzić zajęcia zgodnie z przesłanymi scenariuszami. Dodatkowo na uczestników czekają różne zadania, za które przyznawane są punkty (np. przesłanie raportu z zajęć, wykonanie gazetki szkolnej, umieszczenie informacji o programie na stronie internetowej szkoły).

Najwyżej punktowanym zadaniem jest praca konkursowa, którą należy wykonać do 22 maja 2023 r. Praca konkursowa polega na przygotowaniu pracy dotyczącej jednego z ośmiu tematów omawianych w programie.

Laureatami konkursu zostaną koła naukowe, które otrzymają największą liczbę punktów.

 

Autor: Leszek Kowalski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.