Specjalne zadania zawsze wymagają wykorzystania specjalnych narzędzi, dlatego aby móc transportować wszelkiego rodzaju pojazdu, przydatne okaże się posiadanie lawety. Nie oznacza to, że musimy zajmować się przewozem aut zawodowo – czasami zwykła awaria samochodu znajomego lub kogoś z rodziny sprawi, że będziemy w stanie udzielić stosownej pomocy. Co jednak jest tutaj istotne, nie w każdym wypadku jesteśmy uprawnieni do prowadzenia pojazdu z lawetą. Jakie warunki musimy zatem spełnić, aby było to legalne, zgodne z przepisami, a przede wszystkim bezpieczne?

Będąc przekonanym o tym, że nasz kolejny zakup to będzie laweta Rybnik zapewne okaże się doskonałym miastem, w którym nie będziemy narzekać na brak atrakcyjnych ofert. Najlepiej jednak zajrzeć wcześniej do Internetu, a dokładnie skorzystać z wyszukiwarki. Tam zastosujmy właściwe naszym poszukiwaniom frazy, chociażby laweta Gliwice lub laweta Zabrze. To co się nam wówczas wyświetli, to będą najatrakcyjniejsze ofert dotyczące naszej okolicy. Weźmy jednak pod uwagę to, że nie w każdym wypadku będziemy uprawnieniu do prowadzenia pojazdu z lawetą.

Czym jest DCM i co oznacza?

Zacznijmy od tego, że DCM to w skrócie Dopuszczalna Masa Całkowita. Jest to nic innego, jak element, który umożliwia zdefiniować to, jakiej wagi pojazdami możemy się poruszać, posiadając daną kategorię prawa jazdy. Dodatkowo określa także możliwości danych samochodów. Jeśli chcemy się przekonać, o jakiej wadze przyczepy możemy doczepiać do swojego auta, sprawdźmy w naszym dowodzie rejestracyjnym rubrykę O.1. Nie ma czegoś takiego jak jedna ogólna wartość dla wszystkich aut, gdyż każdy producent określa ją indywidualnie. Pamiętajmy natomiast, że największe przyczepy możemy dołączyć do SUV-ów z napędem 4x4.

Co spowoduje, że będziemy mogli prowadzić pojazd z lawetą w Rybniku? – Warunki konieczne do spełnienia

Posiadasz prawo jazdy kategorii B? Dowiedz się na co Ci to pozwala!

Kategoria B umożliwia kierowcom prowadzenie takich pojazdów, których masa nie jest większa niż 3,5 tony. Dodatkowo, istnieje możliwość dopięcia przyczep, które nie przekraczają wagi 750 kilogramów. W związku z tym, holowanie pojazdów na lawecie w Katowicach może okazać się niemożliwe, gdyż przekroczymy dozwoloną masę. Wystarczy jednak, że uzupełnimy swoje prawo jazdy o kategorię E, a już zyskamy możliwość doczepiania cięższych elementów. W każdym wypadku obowiązuje nas zasada, że waga lawety i załadunku, nie może przekraczać masy naszego samochodu.

Jak zająć się względami bezpieczeństwa?

Aby zagwarantować bezpieczeństwo sobie i innym kierowcom, których spotkamy na drodze, zawsze sprawdzajmy nasz hak holowniczy, zanim podepniemy do niego lawetę z Bytomia. W przeciwnym wypadku, nie mamy pewności, że przyczepa nie odepnie się w czasie jazdy. Kiedy już prowadzimy pojazd z lawetą, pamiętajmy by być wyjątkowo ostrożni. Szczególnie gdy panuje zima, a warunki na drodze stwarzają ryzyko wpadnięcia w poślizg. Jako, że ciągniemy za sobą dodatkowy balast, możemy znacznie wydłużyć się czas hamowania, dlatego dostosujmy odpowiednią prędkość jazdy. Ogromna waga jaką tworzy laweta z załadunkiem to też ryzyko, że w kontakcie z pieszym lub rowerzystą, ten nie będzie miał szans na przeżycie.

Jeśli relatywnie często zdarza się nam korzystać z usług autoholowania, warto rozważyć zakup nowej lawety w Chorzowie, gdyż taka inwestycja powinna szybko się nam zwrócić. Natomiast zanim jeszcze podejmiemy odpowiednie kroku w kierunku kupna, musimy być w stu procentach pewni, że nasze uprawnienia umożliwią nam jej późniejsze podpięcie do naszego samochodu i legalną jazdę.