Infekcje wirusowe a ozonowanie mieszkania - czy taki zabieg może pomóc?

Ozonowanie to metoda dezynfekcji znana od wielu lat, jednak dopiero ostatnio zrobiło się o niej naprawdę głośno. Wszystko za sprawą wzmożonej konieczności dezynfekowania pomieszczeń i przestrzeni otwartej z powodu pojawienia się wirusa SARS-Cov-2. Czy ozon faktycznie skutecznie zwalcza ten i inne wirusy? Czy warto ozonować mieszkanie?

Ozonowanie - co to takiego?

Zasadniczo ozonowanie jest dosyć prostym zabiegiem. Jednak wykonuje się je przy użyciu skomplikowanego urządzenia. Generator ozonu to maszyna, która pobiera tlen z powietrza. Następnie doprowadza do rozbicia niektórych jego cząsteczek na pojedyncze atomy. W ten sposób w generatorze pojawiają się jedno- i dwuatomowe cząsteczki tlenu. W wyniku ich połączenia powstaje cząsteczka trójatomowa, czyli ozon. W ostatnim kroku jest ona uwalniana z urządzenia podczas przeprowadzania zabiegu ozonowania.

“Wykazano, że ozon ma doskonałe własności utleniające. W bardzo prosty sposób łączy się z większością organizmów występujących na powierzchniach oraz w powietrzu. Grzyby, bakterie, a także wirusy w wyniku utlenienia zwykle zostają doszczętnie zniszczone” - wskazuje ekspert z Patron Pest. Firma ta to specjalista z zakresu dezynfekcji pomieszczeń z wykorzystaniem ozonowania.

Ozonowanie a wirusy - czy to faktycznie działa?

Już w 2008 roku wykazano skuteczność działania ozonu w kwestii likwidacji wirusa SARS. W narodowej bibliotece medycznej Stanów Zjednoczonych pojawił się artykuł opisujący badania na ten temat. W badaniach tych okazało się, że wraz ze wzrostem stężenia ozonu w pomieszczeniu, spada ilość cząsteczek wirusa. Inne badania wykazały natomiast, że ozon zmniejsza zjadliwość wirusów obecnych w pomieszczeniu nawet o 90%. W wielu przypadkach oznacza to, że drobnoustroje stają się po prostu nieszkodliwe dla człowieka.

Czemu akurat ozon?

Obecnie znanych jest wiele metod dezynfekcji. Dlaczego zatem wybierać akurat ozon? Główne alternatywy dla tego rozwiązania stanowią: promieniowanie UV oraz filtrowanie HEPA. Jednak badania i doświadczenie wskazują, że ozon działa skuteczniej. Co ważne, ozonowanie dezynfekuje zarówno powierzchnię, jak i powietrze. Tym samym można wykorzystać je do kompleksowej dezynfekcji pomieszczenia.

Czy ozonowanie zapobiega zakażeniom Covid-19?

Wiosną 2020 roku w wielu miastach na całym świecie rozpoczęto regularne ozonowanie przestrzeni publicznej. Dezynfekcja przystanków, środków komunikacji zbiorowej czy sklepów ma na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jednak czy to rzeczywiście skuteczne działanie? Wiele wskazuje na to, że tak.

Warto jeszcze raz wspomnieć o badaniach z 2008 roku. Wykazały one, że ozon skutecznie zwalcza wirus SARS. Był to natomiast wirus niezwykle podobny do tego, który wywołuje chorobę Covid-19. Liczne badania wykazały, że cząsteczki ozonu łatwiej łączą się z cząsteczkami posiadającymi osłonki. Tym samym dezynfekcja ozonem mieszkań i wszelkich innych pomieszczeń wydaje się bardzo trafionym pomysłem.