Wzrastające zapotrzebowanie na energię elektryczną wymusza potrzebę szukania alternatywnych źródeł, które z powodzeniem wspomogą, a nawet całkowicie zastąpią te tradycyjne. Jednocześnie uwaga skupia się na tym, aby nowe sposoby jej pozyskiwania były przyjazne dla środowiska i nie wpływały na jego degradację, co niestety ma miejsce w przypadku funkcjonowania chociażby dużych elektrowni węglowych.

Jednym z podstawowych rozwiązań wykorzystywanych obecnie w tym obszarze są panele fotowoltaiczne, które każdy z nas może posiadać w swoim własnym domu. Pozwalają one pozyskiwać energię słońca i przekształcać ją w prąd o określonych parametrach bez zużywania jakiegokolwiek paliwa. Stanowią bowiem źródło odnawialne, a ich jedynymi ograniczeniami podczas pracy jest stopień zaawansowania technologicznego. Co jeszcze można o nich powiedzieć?

Budowa i zasada działania paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika złożone są z ogniw nazywanych słonecznymi, fotoelektrycznymi lub po prostu fotowoltaicznymi. One z kolei są zbudowane z materiałów półprzewodzących, do których zaliczają się np. krzem, selen czy german. Łączone są w szereg i dzięki temu otrzymuje się jedną, dużą baterię przechwytującą światło słoneczne. Według szczegółowej konstrukcji każde ogniwo składa się z dwóch warstw półprzewodnika. Pierwsza z nich stanowi cienką i przezroczystą powłokę, a bezpośrednio nad nią umieszczona jest się elektroda ujemna oraz powłoka antyrefleksyjna. Niżej znajduje się dolna warstwa będąca elektrodą dodatnią. Obie są od siebie oddzielone specjalną barierą potencjałów. Taki układ elementów odpowiednio ze sobą połączonych jest niezbędny do tego, aby panele fotowoltaiczne mogły działać zgodnie z założeniem.

Dlaczego warto zainstalować panele fotowoltaiczne?

Zasada działania jaką charakteryzują się panele fotowoltaiczne jest prosta. W skrócie - światło słoneczne dociera do ogniw, a materiał półprzewodzący którym najczęściej jest krzem pochłania jego fotony i pobudza do ruchu. W ten sposób powstaje energia prądu stałego, która przekazywana jest do kolejnych elementów, aby można było przekształcić ją w prąd zmienny jaki używany jest przez nas w gniazdkach. To dlatego panele fotowoltaiczne współpracują z falownikiem, a także innymi urządzeniami tworząc rozbudowaną instalację.

Zalety paneli fotowoltaicznych - co powinno nas do nich przekonać?

Jest wiele pozytywnych cech, jakimi cechują się panele fotowoltaiczne i które powinny przekonać nas do tego, że warto z nich skorzystać. Niektóre z nich zostały wymienione już w tym artykule, a należą do nich oczywiście ekologiczność, odnawialność jako źródła energii, a także nieskomplikowana budowa i działanie. Dzięki tym ostatnim panele mogą działać przez długi czas, bez konieczności jakichkolwiek napraw. Zamiast tego można poddawać je regularnej modernizacji dostosowując do swoich potrzeb. A skoro o tym już mowa, to panele fotowoltaiczne z pewnością są w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną, lub stanowić jego uzupełnienie i zasilać chociażby część eksploatowanego wyposażenia domowego. Tym samym możliwe jest generowanie oszczędności, a z czasem nawet całkowite obniżenie rachunków do zera. Nadmiar wyprodukowanej energii można nawet oddawać do sieci, czerpiąc z tego jeszcze drobne korzyści finansowe. Wszystko to sprawia, że panele fotowoltaiczne zasługują na uwagę.