Starachowice jako jedno z 32 miast w Polsce zostało beneficjentem programu Strefy Odkrywania, Wyobraźni Aktywności – SOWA. Takie miejsce powstanie na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

SOWA to przestrzeń edukacyjna i naukowa, gdzie wszyscy zwiedzający, a zwłaszcza ludzie młodzi, będą mogli samodzielnie przeprowadzać eksperymenty przy pomocy interaktywnych eksponatów. Eksponaty zostaną w całości zaprojektowane i zbudowane w Centrum Nauki Kopernik. Towarzyszyć będzie temu strefa aktywności, której motywem przewodnim będzie hasło "Myślisz lepiej niż myślisz".

 

img 6663

- Swego czasu taki park nauki oglądałem w Ciechanowie i pomyślałem o tym, że byłoby dobrze, aby takie miejsce stworzone dla dzieci i młodzieży zostało ulokowane na terenie Muzeum Przyrody i Techniki – informuje Prezydent Miasta Marek Materek. Nawiązaliśmy współprace ze Starostwem Starachowickim, które jest organem prowadzącym dla Muzeum Przyrody i Techniki, z dyrekcją Muzeum, z panem Posłem Krzysztofem Lipcem aplikując o środki z ministerialnego programu. Te środki udało się pozyskać za co panu posłowi i za pana pośrednictwem panu Ministrowi Przemysławowi Czarnkowi serdecznie dziękuję. Mam nadzieję, że będzie to miejsce często odwiedzane przez dzieci i młodzież nie tylko z terenu naszego miasta, ale także z innych stron województwa – dodaje prezydent.

W Hali Lejniczej starachowickiego muzeum powstanie przestrzeń, w której zwiedzający mogą rozwiązywać problemy poprzez konstruowanie i budowanie. Nie dostaniemy tam podręcznikowej wiedzy, ale będziemy mogli samodzielnie odkrywać świat.

Co Miasto Starachowice i Powiat Starachowicki otrzymają w ramach SOWY?

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie przekaże placówce:

- Wystawę – kilkanaście angażujących eksponatów, ukazujących doświadczalny charakter nauki, dających możliwość samodzielnego eksperymentowania.

- Majsternię – wskazówki do stworzenia przestrzeni oraz zestawy zawierające instrukcję do wykonania zadania przez zwiedzającego i pudełko z potrzebnymi materiałami.

img 6667

 

- Początków należy się doszukiwać w przedsięwzięciu, które kiedyś muzeum zainicjowało w postaci Festiwalu Nauki. To tutaj prezentowała się starachowicka młodzież, która przedstawiała swoje mini naukowe dokonania. Byłem również uczestnikiem jako obserwator tego wydarzenia, były to super pomysły. Mini Centra Nauki Kopernik, zostały wpisane do Polskiego Ładu i one będą realizowane od przyszłego roku. My w Starachowicach jesteśmy tymi szczęściarzami, że weszliśmy w projekt poprzedzający, pilotażowy dotyczących tych mini centrów, który został nazwany ,,SOWĄ''. SOWA, czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Bardzo się cieszę z tego powodu, że Starachowice, Muzeum Przyrody i Techniki dostąpiły tego wyróżnienia, bo takich centrów powstanie w Polsce ponad 30. Gratuluje bardzo serdecznie panu Dyrektorowi Pawłowi Kołodziejskiemu tego, że to przedsięwzięcie, o którym z panem prezydentem rozmawialiśmy znacznie wcześniej zostało mocno pociągnięte. Powstał dobry program, dobry projekt, który został zaakceptowany przez pana prof. Przemysława Czarnka, Ministra Edukacji i Nauki, któremu pragnę bardzo serdecznie podziękować. Mam takie przekonanie, że tutaj niebawem do Starachowic zagości Pan Minister – mówi poseł Krzysztof Lipiec.

 

img 6668

 

- Festiwal Nauki to wydarzenie, które od wielu lat próbuję aktywizować młodzież szczególnie w zakresie nauk przyrodniczych i ścisłych. Muzeum miało i ma w swoim planie stworzenie projektu, który roboczo nazwaliśmy ,,Laboratorium'', czyli właśnie rodzaj takiej SOWY, zanim przyszedł do nas ten projekt. Byłaby to kwestia rozłożona na wiele lat. - mówi Dyrektor MPiT Paweł Kołodziejski. Dzięki projektowi ziści się to nasze marzenie o takim miejscu o wiele szybciej, dlatego bardzo się cieszymy z tego, że mówiąc kolokwialnie SOWA wyląduje w Starachowicach w naszej Hali Lejniczej i zagości u nas przez co najmniej 5 lat, bo taki jest czas trwałości projektu. Otrzymamy wyposażenie, pakiet edukacyjny i pomoc merytoryczną z Centrum Nauki Kopernik. Dziękuje wszystkim, którzy skupili się wokół tego projektu – dodaje dyrektor.

Planowany termin uruchomienia to II kwartał 2022.

Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Autor: Maciej Cieciora