Alternatywne metody zakupu nieruchomości – na czym polegają?

Znalezienie wymarzonego M nie stanowi żadnego problemu dla osób, które mają zdolność kredytową i spory zapas gotówki. Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to wciąż popularna metoda na sfinansowanie zakupu nieruchomości, jednak nie każdego stać na zrealizowanie takiego zamiaru w danym momencie. Czy istnieją alternatywne sposoby na spełnienie marzenia o własnym mieszkaniu? Podpowiadamy, jak nabyć nieruchomość na własność bez zaciągania pożyczki w banku.

Kredyt u dewelopera

Taka opcja jest znana od dawna w naszym kraju. To doskonała propozycja dla osób, które chcą skorzystać z preferencyjnych warunków zaciągnięcia zobowiązania. Wybierając taką metodę finansowania zakupu nieruchomości, możemy z dużym prawdopodobieństwem zaoszczędzić na marży czy zabezpieczeniu pożyczki. W przypadku takiego kredytu wszelkie formalności są załatwiane przez firmę deweloperską, ale w istocie finansowania udziela bank.

Jak wygląda procedura związana z takim zakupem nieruchomości na własność? Deweloper przygotowuje wszystkie niezbędne dokumenty i sprawdza naszą zdolność kredytową. Po pozytywnej weryfikacji, pożycza nam pieniądze na zakup lokalu. Jego prawa są zabezpieczone na hipotece mieszkania, więc przynosi to korzyści obu stronom transakcji. Na polskim rynku można znaleźć póki co kilka ciekawych ofert. Możliwe, że w niedalekiej przyszłości do grona pożyczkodawców dołączą deweloperzy w Nowinach i innych mniejszych miejscowościach.

Wynajem z opcją kupna i zbieranie na wkład własny

Pomysł zrodził się w Wielkiej Brytanii, ale w Polsce został nieco zmodyfikowany. Idea „shared ownership” polega na wynajmie mieszkania osobie, która jest zainteresowana jego późniejszym zakupem. Niektórzy właściciele nieruchomości zaliczają część środków otrzymywanych z wynajmu na poczet wkładu własnego najemcy. Takie rozwiązanie jest korzystne dla obu stron. Właściciel lokalu otrzymuje promesę od najemcy, że po pewnym czasie odkupi on wynajmowane mieszkanie.

Leasing nieruchomości

To idealna propozycja dla małych lub średnich przedsiębiorstw i osób fizycznych, które nie dysponują zbyt dużym kapitałem oraz wysoką zdolnością kredytową. Zasady leasingu nieruchomości nie różnią się zbytnio od tych dotyczących leasingu samochodu. Usługa opiera się na możliwości wzięcia w użytkowanie mieszkania na określony czas, po uiszczeniu niewielkiej opłaty na start. Osoba, która podpisze umowę leasingu nieruchomości musi liczyć się także z koniecznością opłacania co miesiąc rat leasingowych. Po pewnym czasie może wykupić daną nieruchomość na własność.

Alternatywne metody zakupu nieruchomości z powodzeniem przyjęły się na przykład w Stanach Zjednoczonych, Australii, RPA, Nowej Zelandii i niektórych krajach europejskich. Choć nie są jeszcze tak bardzo rozpowszechnione w Polsce, niemal każdego roku zmienia się to na plus.