Z różnych powodów i w różnych okolicznościach niejednokrotnie dochodzi do powstawania ran. Mogą się one pojawić na skutek naszej nieostrożności, a także na skutek poważniejszych zdarzeń, takich jak chociażby wypadki drogowe. W takich momentach ważnym czynnikiem jest wiedza o tym jak opatrzyć ranę, a także posiadanie niezbędnych akcesoriów. Jednym z nich są kompresy, które są niezbędne w przypadku wielu poważniejszych ran, a także niewielkich skaleczeń. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby były one w pełni sterylne, tak by do rany nie dostały się różnego rodzaju drobnoustroje, czy inne substancje szkodliwe, które mogłyby zagrozić naszemu zdrowiu.
Kiedy zakładać kompresy
Jeżeli chodzi o niewielkie skaleczenia, możemy bez problemu samodzielnie założyć kompres. Wystarczy, że przyłożymy go do rany i zabezpieczymy tak aby się nie przesuwał na skórze. Możemy to zrobić na przykład za pośrednictwem bandażu owiniętego wokół skaleczonego miejsca. Jeżeli chodzi o głębsze rany, prawdopodobnie będziemy potrzebowali pomocy specjalisty. Konieczne może okazać się wcześniejsze jej odkażenie, szczególnie jeśli została spowodowana przez brudny lub zanieczyszczony element. Takie opatrzenie nawet większej sączącej się rany z pomocą kompresów będzie skutecznym zabezpieczeniem przed niechcianymi substancjami. Poza tym, zastosowanie kompresu zapewni ranie optymalne warunki do gojenia się.
Jak często zmieniać kompresy
Częstotliwość zmieniania kompresów nie jest możliwa do jednoznacznego określenia. Tak naprawdę wszystko będzie zależało od rodzaju powstałej rany. Przy zwykłych skaleczeniach zazwyczaj wystarczy jeden kompres, który dobrze założony może zapewnić nam skuteczną ochronę przez cały czas jego noszenia. Jeśli chodzi o głębsze lub sączące się rany, konieczne będzie jego częstsze zmienianie. Trzeba jednak zauważyć, że dobre kompresy są zbudowane z bardzo chłonnych włókien, które zmniejszają częstotliwość ich zmiany, co wpływa również na komfort ich noszenia i lepsze samopoczucie pacjenta. Poza tym, dobre kompresy to takie wykonane z materiałów, które się nie strzępią i nie pozostawiają na skórze, a już tym bardziej na otwartej ranie żadnych włókien.
Gdzie stosuje się kompresy
Chociaż możemy samodzielnie założyć kompres w warunkach domowych w przypadku delikatnego skaleczenia, to jednak w większości przypadków kompresy zakładane są w szpitalu. Na wyposażeniu każdej takiej placówki znajdują się środki opatrunkowe, które pozwalają na zatamowanie krwawienia, a także opatrzenie rany. Jeżeli więc mamy problem z raną, która nie chce się goić i nie wiemy co z tym zrobić, najlepiej będzie skorzystać ze szpitalnych kompresów zakładanych przez specjalistów. Poza tym, kompresy takie zakładane są w przypadku ran powypadkowych, kiedy pacjenci, często nieświadomi, trafiają do szpitala pod opiekę pielęgniarek i lekarzy. W takich wypadkach szczególnie ważne jest zachowanie sterylności kompresu i jego właściwe zamocowanie, tak aby spełniał on swoje funkcje.