Konferencja edukacyjna „Wiem – więc żyję bez ryzyka AIDS” to powrót do tradycji organizowania w naszym mieście spotkań profilaktyki zdrowego stylu życia. Spotkanie w sali „Olimpia” cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży ze starachowickich szkół ponadpodstawowych.

Organizatorami spotkania w sali „Olimpia” Urzędu Miejskiego w Starachowicach byli: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny oraz Polski Czerwony Krzyż – Świętokrzyski Oddział Okręgowy w Kielcach – delegatura w Starachowicach.

IMG 9322

- Dziękuję, że przyjęli Państwo nasze zaproszenie i przybyli tak licznie na zorganizowaną dzisiaj konferencję. Państwa obecność i zaangażowanie jest dla nas wielką radością i potwierdzeniem tego, że to co robimy jest ważne i potrzebne – powiedziała podczas otwarcia konferencji Agnieszka Pastuszka ze starachowickiego Sanepidu.

Światowy Dzień Walki z AIDS to święto obchodzone corocznie 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) już od 1988 roku. W tym dniu na całym świecie, a od kilkunastu lat również w Starachowicach odbywają się konferencje, happeningi, akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV/AIDS.

IMG 9332

Symboliczna kokardka

Znakiem tych obchodów jest czerwona kokardka, która symbolizuje solidarność z osobami zakażonymi HIV, chorymi na AIDS oraz ich rodzinami i przyjaciółmi. Kokardka jest znakiem poświęcenia i zaangażowania w walkę z AIDS.

- Ma ona kształt odwróconej litery V, ponieważ jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS – dodała Agnieszka Pastuszka.

IMG 9336

Podczas spotkania pracownicy Sanepidu przypomnieli o tym, iż zakażenie HIV jest problemem nie tylko medycznym, ale i społecznym, a osoby zakażone spotykają się często z odrzuceniem.

- Temat HIV i AIDS ze względu na drogi przenoszenia zakażenia wywołuje bardziej emocje, niż merytoryczną dyskusję, a niedobór informacji owocuje niepokojem i wrogością. Samo słowo HIV wywołuje lęk i przerażenie. Społeczeństwo owładnięte przez stereotypy odsuwa „pozytywnych” na margines, boi się ich – przyznała Ewa Dróżdż, dyrektor Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Starachowicach.

IMG 9323

Bezpłatne badania

Organizatorzy konferencji przypomnieli uczestnikom spotkania o istnieniu kieleckiego punktu konsultacyjno-diagnostycznego przy Stowarzyszeniu „Nadzieja Rodzinie”. To właśnie tam każdy może bezpłatnie wykonać bezpłatne i anonimowe badania w kierunku zakażenia wirusem HIV. Punkt mieści się w Kielcach przy ulicy Karczówkowskiej 36 (tel. 041-345-56-65).

IMG 9325

- Nikt nie będzie Cię pytał o imię ani nazwisko. Otrzymasz jedynie hasło, którym oznaczony będzie twój test. Przy odbiorze wyników badań spotkasz tę samą osobę, która wyjaśni ewentualne wątpliwości – poinformowano podczas poniedziałkowej konferencji.

IMG 9328

Żyjcie odpowiedzialnie!

W konferencji udział wzięli uczniowie starachowickich szkół ponadpodstawowych. W tym gronie znaleźli się reprezentanci siedmiu placówek oświatowych: I LO, II LO, III LO, Społeczne LO STO, ZSZ nr 1, ZSZ nr 2 oraz ZSZ nr 3. W spotkaniu wziął udział również Zastępca Prezydenta Miasta Starachowice do spraw społecznych Marcin Gołębiowski oraz pracownik Urzędu Miejskiego Ernest Kumek, opiekujący się obecnie starachowicką delegaturą PCK.

IMG 9339

- Pamiętajcie o tym, że jesteście dopiero na początkowym etapie Waszego życia. Większa część z Was po ukończeniu szkoły ponadpodstawowej wyjedzie ze Starachowic na studia lub w wakacyjnych celach zarobkowych. Musicie wówczas pamiętać, że są różne sytuacje ryzykowne w życiu i najważniejsze, aby wszystko robić z przysłowiową „głową”. Młodość ma swoje prawa i to jest naturalna rzecz. Młodość trzeba przeżyć, ale trzeba ją przeżyć odpowiedzialnie. Bądźcie pewni swojego partnera czy partnerki. Pamiętajcie o stosowaniu zabezpieczeń, a w sytuacjach ryzykownych bądźcie odpowiednio przygotowani. Chcę podkreślić jeszcze jedno. Jeśli na swojej drodze poznacie kogoś kto jest nosicielem wirusa HIV czy AIDS to pamiętajcie o tolerancji dla tego człowieka. Pamiętajcie, że z tą chorobą można żyć – powiedział Marcin Gołębiowski.

IMG 9341

Wykładowcą podczas spotkania był Roman Latoszyński. Edukator i konsultant z zakresu HIV/AIDS jest na co dzień pracownikiem Polskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej Res Humanae w Warszawie.

IMG 9359

Autor: Leszek Kowalski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.