Żywopłoty na działce czy w ogrodzie to dość popularne rozwiązanie. Mogą służyć zarówno jako ozdoba, jak i płot, chroniący nas przed wzrokiem sąsiadów czy przechodniów. Aby jednak spełniały swoje funkcje i odpowiednio się prezentowały, musimy o nie zadbać. Jakie prace warto wykonać przy żywopłocie, by cieszył nasz wzrok pięknym wyglądem?
Jakie funkcje może spełniać żywopłot?
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, jedną z ważniejszych funkcji żywopłotu jest oddzielenie naszej posesji od przylegających działek czy od ulicy. Istotną kwestią będzie też funkcja dekoracyjna. Zadbany żywopłot może stać się wizytówką naszego domu. Warto jednak pamiętać, że płot z krzewów może też chronić nas przed kurzem i hałasem z ulicy czy przed wiatrem. Jeśli posadzimy wyższe krzewy – może dawać również przyjemny cień.
Żywopłot może przybierać różne kształty. Pełniąc funkcję płotu ma najczęściej postać bryły. W roli ozdobnej przycinamy go często do formy kuli lub stożka czy „rzeźbimy” z niego bardziej abstrakcyjne formy. Do stworzenia żywopłotu możemy wykorzystać zarówno krzewy iglaste, jak i liściaste. Wszystko zależy od tego, jaki efekt pragniemy osiągnąć i czy krzaczki mają być sezonowe, czy chcemy, by przetrwały cały rok.
Jak i kiedy przycinać żywopłot?
Rośliny, które utworzą nasz żywopłot, sadzi się najczęściej jesienią. Wówczas pierwsze przycinanie wypada na początek wiosny, czyli koniec marca i początek kwietnia. Młode rośliny przycina się tak, by wystawały od 20 do 30 cm nad ziemią.
Następne przycinanie wykonujemy w zależności od tego, z jakim rodzajem krzewów mamy do czynienia. Przykładowo sosny tniemy raz do roku – w maju. Thuje przycina się zarówno w marcu, jak i na przełomie czerwca i lipca. Żywopłoty liściaste również możemy przyciąć wczesną wiosną, a następnie latem. Warto jednak zrobić to najpóźniej do końca sierpnia, by rośliny zdążyły zdrewnieć do zimy. W innym wypadku mogą nie przetrwać okresu wegetacyjnego.
Trochę inaczej wygląda przycinanie żywopłotów formowanych. Aby żywopłot zachował nadaną mu bryłę, trzeba go przycinać minimum raz w miesiącu. W przeciwnym razie nie będziemy w stanie zachować zamierzonego wyglądu.
Do przycinania żywopłotu będą potrzebne odpowiednio ostre narzędzia ogrodowe, takie jak sekator oraz specjalne nożyce do żywopłotu. Tępe ostrza mogą doprowadzić do uszkodzenia roślin i rozwijania się różnych chorób.
Technika przycinania i odpowiednie narzędzia
W pielęgnacji żywopłotów istotna będzie technika przycinania. Powinniśmy zaczynać od boków. Możemy wyznaczyć sobie prostą linię za pomocą sznurka, by nadać krzewom prosty kształt. Jeśli używamy nożyc, na początek schodzimy w dół i wracamy w górę, by linia była wyrównana. Na samym końcu formujemy grzbiet. Pamiętajmy, by narzędzia były trzymane poziomo, a nie po skosie.
Jeśli chodzi o same narzędzia, ich wybór jest dość istotny, ponieważ wpływa zarówno na tempo pracy i dłuższą żywotność. Jeśli chcemy nieco przyśpieszyć przycinanie, możemy wybrać akumulatorowe nożyce do żywopłotu, które w przeciwieństwie do elektrycznych nie posiadają kabla, więc są wygodniejsze w obsłudze. Sprawdźmy, czy ostrza są odpowiednio naostrzone, a uchwyt wygodny. Czasami coroczne cięcie może zająć nawet pół dnia, więc nasz komfort jest bardzo istotny.
Nawożenie i podlewanie
Na sam koniec warto pochylić się nad kwestią nawożenia i podlewania. Im częściej przycinamy żywopłot, tym bardziej intensywnego nawożenia będzie potrzebować. Wybierajmy dobrej jakości nawozy, wzbogacone o odpowiednie mikro i makroelementy, które będą miały duży wpływ na wzrost roślin, ich odporność na szkodniki, przymrozki oraz różne choroby. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie kompost. Jeśli jednak nie posiadamy go, możemy zainwestować w dedykowane konkretnym rodzajom krzewów, gotowe nawozy.
Pamiętajmy też o regularnym podlewaniu. Gdy rośliny są jeszcze młode, powinniśmy to robić codziennie. W upalne dni nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Właściwa pielęgnacja, odpowiednie cięcie, nawożenie i podlewanie pozwolą nam uzyskać krzewy, które staną się ozdobą naszego podwórka.