Kolor NCS, czyli Naural Color System: czym jest i gdzie znajduje zastosowanie?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czym konkretnie jest kolor NCS. Rozwinięcie tego tajemniczego skrótu brzmi: Natural Color System i jest to po prostu logiczny system porządku kolorów. Został on stworzony na podstawie wyników badań percepcji człowieka, które trwały ponad 60 lat. Paleta kolorów NCS do pobrania zawiera kilka tysięcy różnych barw. Warto wiedzieć, że omawiany system jest jednym z tych cieszących się największą popularnością na świecie. Tysiące przedsiębiorców wykorzystuje go do prowadzenia swoich biznesów. Znany jest w co najmniej 60 państwach na terenie wszystkich ziemskich kontynentów. Kolory NCS umożliwiają opisanie praktycznie wszystkich spośród istniejących barw. System działa niezależnie od tego z jakim materiałem, formułą, czy fakturą mamy do czynienia. Każdy kolor ma swój własny, niepowtarzalny symbol, co pozwala na skuteczne przekazywanie sobie wiedzy na ten temat bez obaw, że popełni się jakikolwiek błąd.

Kolor NCS wykorzystywany przez najbardziej renomowanych producentów farb

Wiele cenionych marek zajmujących się produkcją farb i innych artykułów malarskich wykorzystuje właśnie kolor NCS. Przykładami takich przedsiębiorstw są np. Tikkurila oraz Beckers, które cieszą się międzynarodową sławą i uznaniem wśród konsumentów. Warto jednak pamiętać, że najczęściej jest tak, że oprócz tego, że wykorzystują oni kolory NCS, to dodatkowo dysponują również własną paletą barw. Zwykle zawiera ona już przygotowane propozycje łączenia kolorów NCS ze sobą, dzięki czemu tworzone są nowe opcje. Takie zestawienia kolorystyczne stanowią świetną inspirację, co z pewnością zostanie szczególnie przez te osoby, które mają problem z podjęciem ostatecznej decyzji, jeśli chodzi o kupno farby.

Warto także pamiętać, że malowanie mieszkania powinno zostać również poprzedzone gruntowną analizą poszczególnych barw NCS. Nie zawsze bowiem trzeba koniecznie korzystać z opracowanych przez kogoś propozycji. Czasami warto dopuścić do głosu własną wyobraźnię i stworzyć coś w pełni oryginalnego i niepowtarzalnego. Pamiętajmy, że indywidualizm jest modny niezależnie od czasu i trwającej epoki historycznej.

Istotną informacją wydaje się również to, że marki Tikkurila i Beckers we własnych paletach wzorują się na symbolach, jakie mają kolory NCS. To dla wielu osób może okazać się dość mylące, dlatego też najlepiej jest poradzić się w tej kwestii specjalisty. Fachowych doradców można spotkać zarówno w największych supermarketach budowlanych jak Leroy Merlin, OBI, czy Castorama, jak i znacznie mniejszych punktach. Ciekawą propozycją dla mieszkańców Warszawy i okolic jest odwiedzenie Studia Farb Pigmentologia, które znajduje się przy ulicy Franciszka Klimczaka na Wilanowie.

Paleta NCS — plusy i minusy

Kolor NCS, jak każda inna rzecz ma swoje wady i zalety. Należy zatem wiedzieć, o tym, że:

  • choć paleta NCS zawiera kilka tysięcy różnych odcieni kolorystycznych, to wzorniki prezentowane przez producentów zwykły ograniczać się czasami do kilkuset;
  • plusem jest natomiast to, że wbrew pozorom to, że mamy większy wybór wpływa pozytywnie na tempo podejmowania decyzji.

Każdy, kto ma jakiekolwiek wątpliwości związane z zakupem farby do ścian, powinien skorzystać z porady eksperta zajmującego się tą dziedziną. Niewiedza nie jest niczym wstydliwym — warto o tym pamiętać. W końcu kupno artykułów malarskich stanowi inwestycję na co najmniej kilka lat. Wybór powinien być więc przemyślany i stanowić idealne odzwierciedlenie indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Wszystko to po to, aby móc odczuć pełnie satysfakcji z wydanych pieniędzy.