Każdy, kto ma do czynienia z wykonywaniem porządków domowych, ale i nie tylko, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że dobry płyn do mycia szyb, jest podstawą do tego, aby wszelkie okna lustra i przeszklenia, były idealnie czyste. Obecnie, spotkamy się z niezliczoną ilością różnego typu produktów, które są zapatrzone w składniki aktywne, aby ich skuteczność okazała się jak najwyższa. Jakie rozwiązanie w tym wypadku, okaże się tym najlepszym?

Czy istnieje w ogóle coś takiego, jak idealny płyn do mycia szyb? Ciężko jednoznacznie stwierdzić, gdyż przed ich użytkownikami stają przeróżne wzywania, a także oni stawiają przed tymi produktami odmienne wymagania. Wydaje się, że dobry specyfik tego typu, umożliwi z pewnością skuteczne mycie okien bez smug, a to czasami nie jest tylko kwestia płynu do szyb, ale szerokiej grona wielu innych czynników, które mają na to równie istotny wpływ. Skupmy się jednak na płynach.

Idealna czystość okien, czyli jak wybrać najlepszy płyn do mycia szyb?

Na jakie aspekty zwracać uwagę, podczas wyboru płynu do mycia szyb?

Na początku warto nadmienić, że zdecydowana większość preparatów do mycia okien bazuje na kilku konkretnych składnikach, które stanowią swojego rodzaju podstawę. Jest to woda, amoniak, ocet, kwas mlekowy i cytrynowy, alkohol oraz aromatyzery. Co więcej, to właśnie bezpośredni wpływ kwasków oraz alkoholu sprawia, że okna mogą być skutecznie odtłuszczone.

Wydaje się, że nie ma nic dziwnego w tym, że spora liczba producentów bardzo dokładnie strzeże dokładnego składu swych produktów. W wypadku wielu specyfików okaże się, że jednym z dodatków są silikony, których zadaniem jest ułatwienie mycia brudnych powierzchni, poprzez wsparcie w rozprowadzaniu płynu, co więcej – to właśnie one zmniejszają szansę na to, że na szybie lub lustrze pojawią się jakiekolwiek smugi.

Eksperci twierdzą, że dobry i skuteczny płyn do mycia szyb, powinien zawierać nie mniej niż 5% powierzchniowych substancji aktywnych, które zapewniają sprawne czyszczenie okien i innych przeszkleń. Co jest bardzo ważne i o czym nie można zapomnieć, to by płyn do mycia szyb posiadał charakter proekologiczny, w czym z pewnością pomagają wszelkie domieszki, takie jak zapachowe olejki oraz substancje amfoteryczne.

Bez względu na to, czy postawimy na najdroższy płyn do mycia szyb, jaki znajdziemy tylko na półce sklepowej, czy też inny tańszy – sprawdzony przez nas wielokrotnie, ten koniecznie mysi być należycie certyfikowany, a także powinien spełniać istotne wymogi dotyczące zachowania bezpieczeństwa. Jeśli dany preparat jest wyjątkowo uniwersalny i wielofunkcyjny, z całą pewnością może być też wykorzystywany do czyszczenia wielu innych powierzchni jak np. płytki ceramiczne, glazura, stal nierdzewna oraz szyby samochodowe.

Płyn do mycia szyb do wykonania w domu – ekologiczny i skuteczny sposób!

Istnieje wiele opinii na temat tego, jak myć okna, aby te były idealnie czyste, wpuszczały do naszych pomieszczeń jak najwięcej światła i jednocześnie nie posiadały żadnych smug. W tym wypadku, „ile ludzi tyle opinii”. Co jednak trzeba stwierdzić, ceny specyfików (nie tylko tych do mycia szyb) stale rosną, dlatego okazuje się, że zdecydowanie warto pomyśleć nad tym, aby stworzyć swój własny płyn do okien domowej roboty, które nie tylko skutecznie i sprawnie doczyści nasze wszystkie okna, lustra i inne przeszklenia, ale będzie też przyjazny środowisku oraz bardzo łatwo dostępny.

Jak zatem wykonać swój własny płyn do mycia szyb? Tak naprawdę wystarczy nam jedynie woda z octem. Wszystko polega na tym, aby do spryskiwacza wlać cztery jednostki octu na jedną jednostkę wody, a najlepiej jeśli będzie ona demineralizowana. Co więcej, jeśli tylko takowe posiadamy – do naszej mikstury możemy dodać też niewielką ilość nietłustych olejków eterycznych, a także kwasek cytrynowy. Preparat, który w taki sposób przygotujemy, okaże się na pewno świetnym płynem do mycia szyb, który poradzi sobie z zabrudzeniami i to bez żadnych chemicznych i szkodliwych dodatków.