Ceny mieszkań w Starachowicach: 5 187 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

Barometr cen, listopad 2026: 5 187 zł/m² wynosi mediana cen mieszkań w Starachowicach z ostatnich 12 miesięcy. To o 185 zł/m², czyli o 3,4%, mniej niż poziom odniesienia z 2025 r. Ceny transakcyjne pokazują kwoty zapisane w aktach notarialnych, a nie oczekiwania sprzedających z ogłoszeń. Zestawienie pozwala porównać lokalizacje, metraże oraz mieszkania nowe i używane.
Redakcja e-starachowice.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.
Spis treści:
- Ceny mieszkań w Starachowicach: najważniejsze liczby
- Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
- Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
- Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
- Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
- Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
- Starachowice na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
- Najczęstsze pytania
- Metodologia
Ceny mieszkań w Starachowicach: najważniejsze liczby
- 5 187 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
- 185 zł/m² i 3,4% - spadek wobec poziomu odniesienia z 2025 r.
- 4 477-6 143 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji.
- 240 000 zł - mediana ceny zakupu.
- 46 m² - mediana powierzchni mieszkania.
- 26% - wzrost ceny metra od 2021 r., średnio 4,7% rocznie.
Mediana ceny całego lokalu i mediana powierzchni opisują osobne cechy rynku. Dla kupującego najważniejsze jest zestawienie budżetu z ceną metra w wybranym segmencie, nie tylko z wynikiem dla całego miasta.

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
| Rynek | Mediana zł/m² |
|---|---|
| pierwotny (deweloperski) | 7 202 |
| wtórny | 5 167 |
* w rejestrze niewiele danych dla rynku pierwotnego - wartość orientacyjna
7 202 zł/m² płacono na rynku pierwotnym, wobec 5 167 zł/m² na wtórnym. Oznacza to premię deweloperską wynoszącą 39,4%. Taka różnica może odzwierciedlać nowszą technologię, układ mieszkań i cechy inwestycji; przy porównaniu budżetów znaczenie ma również koszt wykończenia.
Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
| Metraż | Mediana zł/m² |
|---|---|
| 25-35 m² (kawalerki) | 4 852 |
| 35-45 m² (małe 2-pok.) | 5 321 |
| 45-55 m² (2-pok.) | 5 382 |
| 55-70 m² (3-pok.) | 5 165 |
| 70-90 m² (duże 3-4 pok.) | 5 031 * |
* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna
5 382 zł/m² to najwyższa mediana w zestawieniu metraży, dotycząca lokali o powierzchni 45-55 m². Kawalerki 25-35 m² osiągały 4 852 zł/m². Nie występuje więc tutaj prosta zależność, według której najmniejszy lokal zawsze kosztuje najwięcej za metr. Wybór metrażu warto rozpatrywać łącznie z lokalizacją i stanem mieszkania.

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
5 686 zł/m² wynosi mediana w rejonie Młynówka, najwyższa w zestawieniu. Kolejne pozycje zajmują rejony Południe i Skarpa. Rejon Stadion osiąga 5 056 zł/m², a rejon Wzgórze zamyka tabelę z wynikiem 4 702 zł/m².
| Rejon | zł/m² (oba rynki) |
|---|---|
| Młynówka | 5 686 |
| Południe | 5 565 |
| Skarpa | 5 547 |
| Majówka | 5 265 |
| Skałka | 5 230 |
| Żeromskiego | 5 104 |
| Stadion | 5 056 |
| Wzgórze | 4 702 * |
* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna


Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
Przy cenie 240 000 zł na rynku wtórnym podatek PCC według stawki 2% wynosi 4 800 zł. Zwolnienie obejmuje osoby kupujące pierwsze mieszkanie, jeśli spełniają ustawowe warunki. Dochodzą maksymalna taksa notarialna do około 2 128 zł z VAT oraz 300 zł opłat sądowych za wpisy do księgi wieczystej. Wynagrodzenie notariusza można negocjować. Przy standardowym zakupie od dewelopera cena zawiera VAT, a PCC nie występuje.
Codziennie nowe informacje z Starachowic publikujemy na e-starachowice.pl. Planujesz wolny czas? Aktualne wydarzenia i imprezy znajdziesz zawsze na e-starachowice.pl/wydarzenie.
Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
Historia cen pokazuje, o ile wzrosły ceny względem wcześniejszego poziomu: od 4 125 zł/m² w 2021 r. do 5 187 zł/m² obecnie. Łączny wzrost wyniósł 26%, a średnioroczne tempo 4,7%. Poniższy wykres pozwala osadzić bieżący spadek w dłuższym przebiegu rynku.

Starachowice na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
8 627 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa świętokrzyskiego. W Starachowicach metr kosztuje o 3 440 zł mniej.
Powiat starachowicki wg GUS: mediana ceny m² lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 4 909 zł/m²; rok wcześniej 6 549 zł/m² (-25,0%). W samym mieście średnia z aktów za cały 2024 r. wyniosła 5 237 zł/m², czyli o 328 zł więcej niż ta mediana powiatu. GUS liczy cały powiat - razem z gminami wiejskimi - z tego samego rejestru cen, kwartalnie i z dużym opóźnieniem (najnowszy dostępny kwartał to IV kw. 2024), dlatego te liczby są tłem dla naszych z ostatnich 12 miesięcy, a nie ich świeższą wersją.
| Miasto | Odległość | Mediana zł/m² | Różnica |
|---|---|---|---|
| Starachowice | - | 5 187 | - |
| Ostrowiec Świętokrzyski | 25 km | 5 136 | -1,0% |
| Kielce | 38 km | 9 879 | +90,5% |
| Radom | 43 km | 6 363 | +22,7% |
| Sandomierz | 62 km | 5 948 | +14,7% |
W Ostrowcu Świętokrzyskim, odległym o 25 km, metr kosztował o 51 zł, czyli o 1,0%, mniej niż w Starachowicach.
Komentarz analityczny
Spadek o 185 zł/m², czyli 3,4%, wobec poziomu z 2025 r. oznacza zmianę kierunku względem długookresowego wzrostu. Nie znosi jednak zwyżki o 26% od 2021 r. Lokalny rynek znajduje się poniżej niedawnego poziomu odniesienia, ale nadal powyżej wcześniejszego.
W Polsce ceny mieszkań wzrosły o 6,3% rok do roku w II kwartale 2026 r. (GUS, Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.). Lokalny spadek nie powiela zatem kierunku krajowego wskaźnika. O cenach w konkretnym mieście decyduje równowaga między dostępnymi mieszkaniami a możliwościami finansowymi nabywców.
5,98% wynosiło we wrześniu 2026 r. średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych, wobec 5,99% w sierpniu (NBP, dane za wrzesień 2026 r., opublikowane 30 października 2026 r.). Koszt finansowania wpływa na dostępny budżet: jeśli zdolność kredytowa kupujących się poprawi, może podtrzymać popyt również na lokalnym rynku.
Co dalej z cenami? Jeśli popyt wzrośnie szybciej niż podaż, presja spadkowa może osłabnąć. Jeśli oferta będzie rosła przy ograniczonych budżetach, przestrzeń do negocjacji może się utrzymać. Twarda prognoza nie jest tu uzasadniona.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Starachowicach?
Mediana wynosi 5 187 zł/m², a połowa transakcji mieściła się w przedziale 4 477-6 143 zł/m².
Czy ceny mieszkań w Starachowicach rosną, czy spadają?
Bieżąca mediana jest o 185 zł/m², czyli 3,4%, niższa od poziomu odniesienia z 2025 r.
Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?
Najwyższą medianę ma rejon Młynówka: 5 686 zł/m². Najniższa pozycja w tabeli to rejon Wzgórze: 4 702 zł/m²*.
Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Starachowicach?
Dla lokali 25-35 m² mediana wynosi 4 852 zł/m², a dla mieszkań 35-45 m² jest to 5 321 zł/m².
Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?
Tak, mediany wynoszą odpowiednio 7 202 zł/m²* i 5 167 zł/m², co oznacza różnicę 39,4%.
Metodologia
Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 166 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 5 stycznia 2026 do 1 września 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (7 transakcji) i wtórny (157); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.
Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.
Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.
Stan danych: 2026-09-01; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.
Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.
Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę
![]()
Ostatnie Artykuły

Strzelanina w centrum Krakowa. Sześć ofiar śmiertelnych i trzy ciała w domu zatrzymanego

Dwa dęby upamiętnią 700 lat parafii w Mircu. Otrzymały imiona Leonard i Anna

Msza, kwiaty i patriotyczne pieśni. Tak Mirzec uczci 11 listopada

Leśny Bieg Niepodległościowy wraca. Trasy od 100 metrów do 3 kilometrów

Bezpłatna mammografia i poradnia urologiczna. Profilaktyka w Starachowicach

Od dawnej huty po cyfrową ochronę pamięci. Forum muzealników w Starachowicach

Powiat konsultuje program współpracy z organizacjami pozarządowymi na 2027 rok

Szlifierka i pięć kradzieży w drogerii. 34-latek usłyszał zarzuty

ŚDS w Krynkach ma rok. Codzienne wsparcie otrzymuje tu 41 osób

26 pomysłów młodzieży i 60 tys. zł na zmiany w Starachowicach

Młodzi pokażą przyszłość rzemiosła. Konkurs stawia na film, plakat i reportaż

Trzy gimnastyczki ze Starachowic jadą na światowe zawody. Powrót po ośmiu latach

Jedno miejsce, trzy zdjęcia. Powstaje ekomapa województwa świętokrzyskiego

W gminie Brody zaplanowano polowania. Sprzeciw trzeba zgłosić wcześniej
Przydatne dane teleadresowe
- Likwidacja getta w Wierzbniku. Zagłada, opór i dramat tysięcy ludzi
- Szpital Starachowice - oddziały, poradnie, rejestracja i badania
- Parafia Świętej Trójcy w Starachowicach. Historia, architektura i informacje praktyczne
- Parafia Wniebowzięcia NMP i św. Floriana w Wąchocku - kontakt, historia, grupy parafialne
- Kopalnia Herkules w Starachowicach. Historia dawnej wsi ukrytej pod parkiem miejskim
- Parafia św. Stanisława w Dziurowie - kontakt, msze, kancelaria
