Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Starachowice

Liderzy inwestycji to ranking opracowany przez pismo samorządu terytorialnego Wspólnota. Gmina Starachowice zdobyła drugą lokatę, po Busku Zdroju, w kategorii miast powiatowych regionu świętokrzyskiego. W naszym mieście średnie wydatki inwestycyjne w latach 2017 – 2019 wyniosły 631,16 zł na osobę.

   Dwutygodnik od lat śledzi wydatki inwestycyjne spółek komunalnych i budżetów samorządowych, a zgromadzone dane publikuje w ukazujących się co roku rankingach. Autorzy raportu, wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego, oceniając wydatki miast i gmin, wskazują – na co przeznaczane są publiczne finanse. Podobnie jak i w latach ubiegłych na pierwszym miejscu znajduje się transport, na drugim miejscu jest gospodarka komunalna, a na trzecim inwestycje w oświatę. Dwa „nowe zjawiska” jak określają autorzy raportu, które w ostatnich latach zaobserwowano w wydatkach polskich samorządów to wzrost wydatków na przedsięwzięcia związane z ochroną klimatu i czystością powietrza. Drugim wymienianym zjawiskiem jest istotna rola dotacji z budżetu państwa w wydatkach inwestycyjnych przeznaczanych na budowę dróg. Z pewnością związane jest to z funkcjonującym Funduszem Dróg Samorządów do którego o dofinansowanie chętnie aplikują samorządy, również i Starachowice.

 

Grafika wspolnota ranking

 

      W mieście na przestrzeni ostatnich lat wyremontowano i zmodernizowano wiele dróg stanowiących ważne połączenia komunikacyjne, są to m.in. ulice: Miodowa, Smugowa, Żytnia, Graniczna, Kościelna, Batalionów Chłopskich, Fryderyka Lempe, Krańcowa, dobiega końca budowa nowego odcinka ul. Moniuszki. Ale nie tylko na poprawę infrastruktury drogowej w Starachowicach wydatkowane są publiczne pieniądze. Zakończono także szereg innych przedsięwzięć, a kolejne miliony to wydatki na termomodernizację szkół i przedszkoli, modernizację Centrum Strzelectwa Sportowego, budowę wielofunkcyjnego boiska sportowego przy Szkole Podstawowej nr 2 i kolejnego boiska sportowego przy ul. Szkolnej, remont jazu wodnego na zbiorniku Lubianka, utworzenie pięciu stref zieleni miejskiej. Końca dobiega rewitalizacja Parku Miejskiego. Starachowice nie zwalniają tempa inwestycyjnego i przygotowują się do kolejnych dużych przedsięwzięć tj. wymiany oświetlenia ulicznego, rewitalizacji zagospodarowania otoczenia zbiornika Lubianka i innych.

- Druga pozycja w rankingu Wspólnoty pośród świętokrzyskich miast to dla nas ogromne wyróżnienie. Wyróżnienie na które ciężko pracujemy wspólnie z moim zespołem. W planach dotyczących dalszego rozwoju miasta kładziemy nacisk na szeroko pojęty rozwój infrastruktury drogowej, który ma za zadanie, odkorkować ulice i usprawnić ruch – informuje Prezydent Miasta Marek Materek – I pomimo spadku wpływów do kasy miasta spowodowanych m.in. przez pandemię, kontynuujemy realizację kluczowych przedsięwzięć. Dzięki wsparciu o które zabiegamy w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych przygotowaliśmy projekt, który zakłada między innymi: utworzenie spójnego, ekologicznego, systemu komunikacji publicznej w Starachowicach w tym zakup 20 autobusów CNG. W projekcie znalazła się także modernizacja infrastruktury drogowej (ulice: Konstytucji 3 Maja, Parkowa, Kilińskiego), placów dworcowych z parkingami park&ride, wiat przystankowych oraz bazy warsztatowej MZK z montażem OZE i zbiornikiem retencyjnym. A także budowa stacji tankowania CNG. Przebudowa i budowa oświetlenia, zasilanego m.in. z OZE), doświetlenie przejść dla pieszych, budowa ścieżek rowerowych oraz miejsc postojowych. Działamy wielotorowo, tak aby, jak najlepiej wykorzystać szansę, jaką dają nam fundusze unijne.

W rankingu liderów inwestycji samorządowych Wspólnoty, Starachowice zajęły drugie miejsce w kategorii miast powiatowych w naszym regionie, natomiast w kraju uplasowały się na 154 pozycji. Dla porównania dodajmy, że Ostrowiec Świętokrzyski zajął w rankingu miejsce 222 w kraju z kwotą 476,96 zł na osobę, natomiast Skarżysko Kamienna z kwotą wydatków na inwestycje na poziomie średnio 267,48 zł na osobę, znalazło się na miejscu 263.

Autor: Iwona Tamiołło
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.