W związku z ogłoszonym w dniu 13 stycznia 2021 roku otwartym konkursem ofert oraz licznymi pytaniami dotyczącymi realizacji jednego z zadań z zakresu „Przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym” informujemy.

Zadanie „Realizacja zajęć promujących zdrowy styl życia wśród dzieci i młodzieży z zakresu sportu, rekreacji i turystyki z elementami profilaktyki uzależnień i działań animacyjnych na obszarach zagrożonych wykluczeniem społecznym” jest zadaniem, które w tegorocznym konkursie pojawiło się po raz pierwszy. Powstało ono z połączenia dwóch zadań. W ubiegłym roku jedno z zadań dotyczyło organizacji zajęć z zakresu sportu. Drugie dotyczyło organizacji zajęć z zakresu rekreacji i turystyki. W tym roku zadanie to „jednoczy” wszystkie zakresy i została na nie zaplanowana kwota 155 tysięcy złotych.liczby gpr

W dodatkowych warunkach do tego zadania możecie Państwo przeczytać, iż „obligatoryjnym działaniem w ramach zadania jest zorganizowanie zajęć animacyjnych dla dzieci i młodzieży z terenów starachowickich osiedli zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zajęcia animacyjne powinny być zorganizowane przynajmniej dwa razy w trakcie realizacji zadania w ich środowisku lokalnym tj. podwórka, ulice, osiedlowe świetlice i inne.”.

W związku z pojawieniem się zapisu wskazującego na „starachowickie osiedla zagrożone wykluczeniem społecznym” informujemy, iż ważną rolę w określeniu dodatkowych warunków do tego zadania pełnił uchwalony w marcu 2017 roku Gminny Program Rewitalizacji dla Gminy Starachowice na lata 2016-2025, sporządzony zgodnie z Ustawą o rewitalizacji z dnia 9 października 2015 roku.

ZAPOZNAJ SIĘ Z PROGRAMEM

>>> GMINNY PROGRAM REWITALIZACJI DLA GMINY STARACHOWICE <<<

 

- Gminny Program Rewitalizacji dla Gminy Starachowice na lata 2016–2025 to swoisty plan działań jakie należy wykonać, aby Starachowice stały się nowoczesnym, przyjaznym mieszkańcom miastem. Rewitalizacja ma sprawić, że każdy mieszkaniec będzie mógł powiedzieć, że w Starachowicach niczego mu nie brakuje, że to miasto gdzie można pracować, żyć, realizować się i rozwijać swoje pasje. Starachowice po rewitalizacji mają być miastem możliwości – uważają twórcy programu.

Dokument ten w części diagnostycznej analizuje między innymi aktualną sytuację na starachowickich osiedlach. Analiza dotyczy czterech zakresów „Sfery społecznej”, a w wybranych fragmentach możemy przeczytać między innymi:

Według danych z 2016 r. obszar rewitalizacji zamieszkuje 24,4% osób bezrobotnych spośród wszystkich osób bezrobotnych zarejestrowanych na terenie całego miasta. Szczególne natężenie zjawiska występuje na osiedlu Dolne-Wzgórze.

Szczególna koncentracja osób zagrożonych deprywacją na obszarze rewitalizacji dotyczy jednostki Dolne-Wzgórze gdzie zlokalizowane są budynki z gminnymi mieszkaniami socjalnymi i komunalnymi. Czynnikami, które mogą pogłębiać poczucie deprywacji to zły stan techniczny budynków mieszkalnych, brak przyjaznych przestrzeni publicznych, stygmatyzacja osiedla, brak trwałych mechanizmów współpracy pomiędzy instytucjami pomocy społecznej, organizacjami pozarządowymi oraz instytucjami rynku pracy na rzecz wsparcia mieszkańców jednostki Dolne-Wzgórze.

Przeprowadzone badania wykazują, że 70% spośród wszystkich aktywnie działających w mieście organizacji pozarządowych działa na obszarze rewitalizacji lub stara się włączyć mieszkańców tych obszarów w swoje inicjatywy/projekty. Co zaskakujące, mieszkańcy obszaru rewitalizacji (badania jakościowe – wywiady i ankiety), nie odczuwają na co dzień pozytywnego wpływu NGO na ich społeczność. Najniżej działania sektora pozarządowego ocenili mieszkańcy osiedla Wierzbnik, natomiast najlepiej mieszkańcy jednostki Dolne-Wzgórze, którzy założyli stowarzyszenie stanowiące lokalny potencjał rozwoju kapitału społecznego.

Serdecznie zachęcamy Państwa do lektury Gminnego Programu Rewitalizacji, który powinien stanowić źródło inspiracji – nie tylko dla organizacji pozarządowych – do realizacji gminnych zadań publicznych służących zaspokajaniu potrzeb społecznych mieszkańców naszego miasta.

Autor: Leszek Kowalski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.