Jak założyć trawnik w ogrodzie

Trawnik zazwyczaj zakłada się dopiero po wykonaniu elementów małej architektury, położeniu instalacji czy posadzeniu roślin. Wiele osób marzy o zdrowym oraz zadbanym ogrodzie. Dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat tej czynności. Poniżej znajdziecie więcej informacji o zakładaniu trawnika.

Przed sianiem nasion powinniśmy odpowiednio przygotować teren. To właśnie od tego będzie zależeć czy nasz trawnik będzie pięknie zdobił nasz ogród. Trawnik zawsze zakłady dopiero wtedy, gdy wykonamy resztę prac w naszym ogrodzie. Pamiętaj o tym, że młoda trawa jest bardzo delikatna i podatna na zniszczenia. Dlatego nie warto często na niej chodzić. Deptanie czy jeżdżenie po niej taczką może uszkodzić nasz trawnik.

Kiedy zakładamy trawniki?

To, kiedy założymy nasz trawnik zależeć będzie od tego, jaki wybierzemy sposób jego tworzenia. Trawnik z siewu najlepiej zakłada się wiosną. Wtedy ziemia obsycha, a temperatura wzrasta. Możliwe jest także sianie trawnika pod koniec lata, gdy jeszcze jest ciepło, ale nie ma już upałów. Podczas zakładania trawnika z siewu pamiętajmy o tym, że nasiona są bardzo wrażliwe na susze. Brak wody może je znacznie zniszczyć.

Trawniki z rolki także warto zakładać wiosną. Niektórzy decydują się na zakładanie trawnika z rolek także późnym latem lub jesienią. Jest on bardziej odporny na mróz, dlatego można go układać nawet w listopadzie.

Jak przygotować teren pod trawnik?

Pierwszym krokiem przy zakładaniu trawnika musi być przygotowanie pod niego podłoża. Na początku musimy oczyścić teren pod trawnik. Dlatego usuwamy kamienie, śmieci, chwasty, gałęzie, liście czy korzenie po roślinach. Wszystkie te rzeczy mogą utrudnić wzrost traw lub być źródłem chorób. Następnie układamy wszelką instalację, jeżeli mamy w planach założenie systemu nawadniającego lub oświetlenia ogrodu.

Kolejnym krokiem będzie przekopywanie ziemi pod trawnik. Najlepiej jest przekopywać teren na głębokość szpadla. Tym samym usuwamy kamienie oraz chwasty, które zostały w ziemi. Jeśli mamy do czynienia z słabej jakości glebą, warto rozłożyć na powierzchni przyszłego trawnika warstwę kompostu. Następnie mieszamy go z ziemią. Ziemię należy wałować ciężkim wałem, aby uzyskać równą powierzchnię.

Konieczne będzie sprawdzenie rodzaju gleby oraz ewentualnie poprawienie jej jakości. Dla trawnika najlepsza będzie przepuszczalna gleba piaszczysto-gliniasta. Jeśli posiadamy ziemię gliniastą, warto dodać żwir frakcjonowany. W przypadku gleb piaszczystych możemy dodać ziemię kompostową lub torf. Po tych czynnościach jeszcze raz wyrównujemy teren pod nasz przyszły trawnik.

Jeżeli teren na którym zakładamy nasz trawnik był mocno zachwaszczony warto jeszcze raz usunąć chwasty. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że część roślin została w ziemi. Tydzień przed siewem nasion warto zasilić glebę nawozem do trawników. Po tym czasie równomiernie siejemy nasiona trawy. Można do tego użyć specjalnego siewnika, dzięki któremu będziemy mieli pewność, że robimy to równo i gęsto. Po zasianiu lekko przysypujemy teren ziemią oraz podlewamy drobną kroplą. W ten sposób nie wypłuczemy nasion. Pierwszych efektów powinniśmy spodziewać się po 2 tygodniach. Po 4 tygodniach każde nasiono powinno wykiełkować. Jeśli są widoczne braki, powinniśmy wykonać siew uzupełniający.