Z kwiatami i najlepszymi życzeniami do Pań pracujących w starachowickiej Miejskiej Bibliotece Publicznej, z okazji ich święta, udali się Prezydent Miasta Marek Materek wraz ze swoją zastępczynią Anetą Nasternak.

 

IMG 5885

 

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek to także okazja do promocji czytelnictwa i bibliotek. Rozpoczyna ono trwający od 8 do 15 maja Tydzień Bibliotek. Jest to także doskonały powód, aby przybliżyć informację na temat starachowickiej biblioteki i jej filii, zachęcić starachowiczan do ich odwiedzenia, tam nie tylko mamy nieodpłatny dostęp do nowości na rynku wydawniczym, ale także możemy powrócić do książek przeczytanych przed laty. W takim miejscu jak Miejska Biblioteka Publiczna znajdziemy to wszystko, a do tego mamy zapewnioną przyjemną rozmowę z sympatycznymi i zawsze uśmiechniętymi Paniami Bibliotekarkami na czele z dyrektor Jolantą Sopińską. Dodajmy, że wnętrza w których znajdują się te wszystkie skarby wydawnicze przeszły gruntowny remont i na pewno nie przypominają znanych sprzed lat ciemnych wnętrz z zakurzonymi regałami. Teraz jest jasno, kolorowo i bardzo przyjemnie.

 

IMG 5886

 

 

ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI

Najpierw trochę historii ( Materiały pochodzą ze strony: e-mbp.pl/o-bibliotece/)

Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach powstała z inicjatywy mieszkańców. Miejska Rada Narodowa w Starachowicach-Wierzbniku Uchwałą Nr 16 z dnia 15 kwietnia 1947 r zorganizowała pierwszą placówkę biblioteki publicznej, której otwarcie nastąpiło 1 maja 1948 roku, liczyła ona wówczas 400 tomów (dary mieszkańców).
Dynamiczny rozwój sieci bibliotecznej w mieście to okres lat 1960-1970. Miasto liczyło wtedy ponad 60 tys. mieszkańców, a Biblioteka posiadała 8 filii i 4 punkty biblioteczne.
Rok 1990 przyniósł kolejne zmiany administracyjne w Polsce i nasza biblioteka stała się samorządowa placówką.
Na skutek licznych zmian lokalowych jakie miały miejsce na przestrzeni kilkunastu lat (likwidacja filii i punktów bibliotecznych) od 1996 roku ustabilizowała się lokalowo i liczbowo sieć Biblioteki Miejskiej.


I teraźniejszość...
Obecnie MBP jest instytucją kultury wpisaną do Rejestru Gminnego Instytucji Kultury.
W jej skład wchodzą:
Biblioteka Główna (wypożyczalnia dla dorosłych z księgozbiorem technicznym, czytelnia naukowa z bogatym księgozbiorem regionalnym oraz z czytelnią internetową, Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów, Dział Informatyzacji i Promocji, Dział Finansowo- Administracyjny, sala wystaw MBP „Reflex”).
6 filii bibliotecznych (w tym 2 dla dzieci)
1 punkt biblioteczny (książka mówiona)
Czytelnikami naszych bibliotek są mieszkańcy miasta i powiatu Starachowice.
Biblioteki czynne są w godzinach 9-18. W wakacje i ferie zmieniamy godziny otwarcia.
Obecnie, ze względu na pandemię Czytelnia jest nieczynna do odwołania. Zbiory można zamawiać telefonicznie i wypożyczać do domu. Udostępnianie księgozbioru jest bezpłatne.
Ogólna charakterystyka realizowanych działań promujących czytelnictwo
Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach kontynuuje od bardzo wielu lat działania promujące książkę (czytelnictwo) poprzez różnorodną działalność kulturalną na rzecz mieszkańców miasta. Są to liczne spotkania autorskie pozwalające poznać twórczość literatów i plastyków (wernisaże), wykłady, spotkania z wieloma interesującymi ludźmi, lekcje biblioteczne.
Wszystkie organizowane spotkania w bezpośredni lub pośredni sposób zachęcają do sięgnięcia po książkę: promocje książek (czytanie utworów literackich); koncerty (biografie kompozytorów, wykonawców, przewodniki muzyczne); wystawy (albumy z malarstwa i fotografii), wykłady (książki historyczne itp.).
Współpracując z sekcjami (literacką, historyczną, krajoznawczą) Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także prowadząc Dyskusyjny Klub Książki przybliżamy i zachęcamy do sięgania po książki z różnych dziedzin literatury.

Poznawanie ludzi piszących (na spotkaniach autorskich) przybliża autorów i zachęca do poznania ich twórczości z książek znajdujących się w Bibliotece.
Bardzo ważną grupę stanowią dla nas dzieci, które znajdują w bibliotekach bogatą ofertę interesujących i częstych imprez. Poprzez zabawę, zajęcia plastyczne, stroje, dekoracje poznają utwory literackie i ich bohaterów.

Autor: Iwona Tamiołło
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.