Spośród różnych narzędzi informatycznych dla biznesu na szczególną uwagę zasługują systemy ERP. Od dłuższego czasu cieszą się uznaniem przedstawicieli wielu branż gospodarki. Czemu zawdzięczają swoją popularność i na czym polega ich działanie?
ERP – co to znaczy?
Programy klasy ERP (ang. Enterprise Resource Planning, planowanie zasobów przedsiębiorstwa) to zbiorcze określenie systemów, które skupiają się na kompleksowym zarządzaniu wszystkimi zasobami – zarówno materialnymi, jak i niematerialnymi – posiadanymi przez firmę. Dzięki temu możliwe staje się skoordynowane i zautomatyzowane nadzorowanie niemal wszystkich procesów zachodzących w firmie. System ERP bazuje na centralnej bazie danych, często wykorzystuje przy tym rozwiązania chmurowe, co gwarantuje z jednej strony bezpieczeństwo, z drugiej natomiast błyskawiczną wymianę informacji pomiędzy poszczególnymi osobami i urządzeniami.
Jak wdrożyć system ERP?
Oczywiście programy klasy ERP potrafią znacząco się między sobą różnić. Do wyboru przedsiębiorców pozostaje oprogramowanie przygotowane przez różne firmy. Dobór odpowiedniego rozwiązania nie jest przy tym prosty. To od niego zależy, z jakich możliwości będzie można skorzystać, jak będzie się prezentować konfiguracja oraz czy uda się odpowiedzieć na najważniejsze potrzeby i problemy konkretnego przedsiębiorstwa.
Warto więc rozpocząć od wyboru odpowiedniego dostawcy systemu ERP, na przykład od katowickiej firmy Kotrak. Pod uwagę należy wziąć nie tylko czynniki techniczne, ale również biznesowe. Dobre zrozumienie rynkowych uwarunkowań, struktury działalności i jej indywidualnych problemów i potrzeb pozwoli na odpowiedni dobór systemu, a następnie na jego sprawne wdrożenie.
Co daje system ERP?
Podstawową zaletą implementacji systemu ERP jest usprawnienie przepływu danych wewnątrz firmy. Dzięki temu możliwa staje się automatyzacja wielu procesów. Przykładowo: działaniem systemu można objąć cały proces zamówienia: od złożenia przez klienta przez przyjęcie, aktualizację stanów magazynowych, zaksięgowanie płatności, znalezienie towaru w magazynie, zamówienie kuriera, spakowanie towaru i wydanie przesyłki.
Wszyscy pracownicy zaangażowani w ten proces będą mieć dostęp do aktualnych danych. Równocześnie możliwe stanie się także wsparcie innych obowiązków istotnych z punktu widzenia firmy, w tym między innymi księgowości czy kwestii kadrowo-płacowych. Dobrze skonfigurowany system ERP może objąć niemal wszystkie sektory działania przedsiębiorstwa.
Modułowa budowa ERP
Dużą zaletą systemu ERP jest jego konstrukcja. Poszczególne obszary działania są zamykane w ramach odrębnych modułów. Warto mieć przy tym świadomość, że są one ze sobą wzajemnie skomunikowane i wymieniają pomiędzy sobą informacje.
Moduły są bardzo zróżnicowane i mogą obejmować nawet najbardziej zaawansowane sektory działalności. Wśród nich wyróżniają się między innymi:
- Systemy WMS (Warehouse Management System) – skupiają się na kompleksowym wsparciu pracy magazynu, w tym nadzorowaniu pełnego obiegu towarów, określaniu miejsca składowania, aktualizowaniu w czasie rzeczywistym stanów magazynowych.
- System MES (Manufacturing Execution System) – pozwalają na zarządzanie pracami produkcyjnymi. Wspierają nie tylko planowanie i harmonogramowanie, ale również kontrolę jakości czy diagnozowanie uszkodzeń maszyn.
Oczywiście zastosowanie moduły wpływają też na to, ile kosztuje system ERP. Warto mieć przy tym świadomość, że narzędzia można z czasem rozbudowywać, zyskując dzięki temu nowe funkcjonalności i dostosowując zakres implementacji do możliwości finansowych firmy.