Za nami Młodzieżowy Festiwal Obywatelski, wydarzenie skierowane do młodych mieszkańców naszego miasta, którego organizatorami byli: Młodzieżowa Rada Miasta Starachowice, Urząd Miasta Starachowice, starachowicki Park Kultury oraz Stowarzyszenie Rozprawy o Europie.

 

Pierwotnie impreza miała się odbyć w amfiteatrze starachowickiego Parku Miejskiego, natomiast ostatecznie z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych wydarzenie zorganizowano w starachowickim Parku Kultury, wypełniając go po raz kolejny pozytywną energią. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie ze starachowickich szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

- Spotykamy się tu dzisiaj, żeby porozmawiać, wymienić się doświadczeniami i po prostu zrobić coś fajnego – witali festiwalowych gości prowadzący wydarzenie Mikołaj Pawłoś i Izabela Gąsior. – Cieszę się, że możemy się tu dzisiaj spotkać, życzę udanej zabawy i wielu pozytywnych emocji – dodawała Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Olga Cukierska

Najpierw zabawa

Koncerty, zabawa, konkursy, uśmiech, młodość – to wszystko słowa, które od razu pojawiają się w głowie na myśl o Młodzieżowym Festiwalu Obywatelskim. Podczas eventu odbyło się kilka koncertów. Wystąpili: Fifi, Młody Iguana, Who Cares? i Majstry. W trakcie występów młodych artystów główna sala Parku Kultury ‘’kipiała’’ młodzieńczą energią i entuzjazmem. Część artystyczną wydarzenia można śmiało podsumować słowami jednej z piosenek - było głośno, było radośnie!

Kolej na edukację

W ramach dzisiejszego wydarzenia odbyły się także wykłady inspiracyjne dla młodzieży. Maria Dybcio z Fundacji Geremka opowiadała o dezinformacji, Kama Kępczyńska Kaleta ‘’The Kama’’ o tym, dlaczego warto być aktywnym, Magdalena Bis z UMCS Lublin mówiła o zdrowiu psychicznym młodzieży.

Podczas Młodzieżowego Festiwalu Obywatelskiego zorganizowano interaktywny konkurs wiedzy o Norwegii - jednym z fundatorów projektu.

Przedsięwzięcie, dzięki któremu festiwal się odbył, nosi nazwę „Młodzieżowy Kompas Obywatelski” i jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Dodatkowe atrakcje festiwalu

Na terenie festiwalu znajdowało się także mobilne stoisko MRM, gdzie młodzież mogła liczyć na mały poczęstunek, malowanie twarzy oraz mogła spróbować swoich sił w sekcji gier planszowych. Uczestnicy festiwalu mieli możliwość skorzystania z instagramowej ramki. Zrobione przez nich zdjęcia udostępniane będą w social mediach Młodzieżowej Rady Miasta.

Rozstrzygnięcie kampanii ekologicznej

W ramach kampanii zorganizowanej przez Młodzieżową Radę Miasta mogliśmy zobaczyć plakaty proekologiczne na przystankach w naszym mieście. Młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych wzięła udział w sprzątaniu świata. Aż 11 starachowickich szkół uczestniczyło w konkursie na sprzątanie wyznaczonego przez nich terenu. Posprzątane zostały tereny wokół szkół, a także najbardziej zaśmiecone miejsca w naszym mieście. Każda ze szkół przesłała relację z przeprowadzonej akcji, która dostępna jest na profilu MRM Starachowice na Instagramie.

Cukierki ''krówki'', a dokładnie papierki po nich, które wszyscy uczestnicy festiwalu otrzymali od organizatorów, posłużyły do oddania głosu na szkołę, która ''posprzątała najlepiej''. Głosy wrzucano do specjalnych worków z nazwą danej placówki. Po zliczeniu papierków-głosów wyłoniono zwycięską szkołę, która otrzymała unikalne nagrody.

Na zakończenie składano podziękowania wszystkim, bez których festiwal nie mógłby się odbyć. Dziękowano Prezydentowi Miasta Starachowice Markowi Materkowi, Dyrektor Agnieszce Lasek-Piwarskiej oraz wszystkim pracownikom Parku Kultury za pomoc w organizacji tego wydarzenia. Złożono podziękowania gościom: Magdalenie Bis, Marii Dybcio, Kamie Kępczyńska-Kaleta za pomoc i wsparcie merytoryczne, wolontariuszom Stowarzyszenie Rozprawy o Europie oraz radnym MRM Starachowice, dyrektorom szkół, nauczycielom, artystom oraz wszystkim, którzy wzięli udział w festiwalu.

 

  •  

Autor: Michał Urbański