W niedzielę 7 sierpnia br. odbyły się obchody 79. rocznicy rozbicia niemieckiego aresztu w Starachowicach. Organizatorami wydarzenia byli: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Starachowice, Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek oraz Park Kultury.

79. rocznica 2

O godzinie 13.00 została odprawiona uroczysta Msza Święta w Kościele p.w. Świętej Trójcy w Starachowicach w intencji Antoniego Hedy i jego żołnierzy z udziałem pocztów sztandarowych, przedstawicieli kombatantów, władz miasta, władz powiatu, władz województwa, parlamentarzystów ziemi świętokrzyskiej oraz przedstawicieli służb i mieszkańców Starachowic. Następnie o godzinie 14.00 rozpoczęły się uroczystości przy pomniku upamiętniającym to wydarzenie. Wygłoszono okolicznościowe przemówienia, złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze.

IMG 5255 i

IMG 5258 i

- brawurowa akcja, która miała miejsce 79 lat temu, była przykładem nie tylko braterstwa czy odwagi, ale była przejawem ogromnego patriotyzmu. Musimy pamiętać o tamtych wydarzeniach, o bohaterstwie i poświęceniu ludzi, którzy z narażeniem życia walczyli o naszą wolność – podkreśla Zastępca Prezydenta ds. Społecznych Marcin Gołębiowski – w imieniu Prezydenta Miasta Starachowice Marka Materka chcę wszystkim bardzo podziękować. Dziękuję przedstawicielom środowisk kombatanckich, posłom na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawicielom władz samorządu terytorialnego oraz wszystkim mieszkańcom Starachowic, którzy przybyli na tę uroczystość – dodaje prezydent Gołębiowski

IMG 5290 i

IMG 5289 i

IMG 5282 i

IMG 5285 i

Gdy Niemcy aresztowali żołnierzy „Szarego” w sierpniu 1943 roku rozegrała się batalia o uwolnienie więźniów przetrzymywanych w Starachowicach. W każdej chwili mogła zapaść decyzja o likwidacji więzienia i zamordowaniu przetrzymywanych, dlatego Antoni Heda podjął ryzykowną decyzję o próbie odbicia uwięzionych. Akcja miała miejsce w nocy z 6 na 7 sierpnia 1943 r. W jej wyniku udało uwolnić się blisko 70 więźniów, w większości żołnierzy AK. Rozbicie aresztu zapisało się w kartach historii jako akcja brawurowa, również dlatego, że było to zupełnie bezkrwawe, dokonane bez jednego wystrzału wydarzenie.

IMG 5306 i

IMG 5308 i

IMG 5319 i

Autor: Michał Urbański