W Starachowicach trwa kolejne wydarzenie międzynarodowe realizowane w ramach projektu „Rewizja - Pamiętając o przeszłości, przewidując przyszłość". Projekt est realizowany w ramach programu Europa dla Obywateli przez miasta i stowarzyszenia z 6 krajów – Polski, Francji, Portugalii, Włoch, Rumunii i Albanii. W tym tygodniu międzynarodowi goście odwiedzają nasze miasto.

Spotkanie inaugurujące pobyt gości – partnerów projektu odbyło się we wtorkowe przedpołudnie w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki. W oficjalnej prezentacji projektu na ziemi starachowickiej udział wziął dyrektor szkoły Dariusz Lipiec oraz zastępca Prezydenta Miasta Starachowice do spraw społecznych Marcin Gołębiowski.

DSC 0224

- Wszystkich nas łączy wiara w człowieczeństwo człowieka i to jest z pewnością dla nas najważniejsze. Życzę Wam owocnych obrad i dobrego spotkania. Bądźcie radośni i uśmiechajcie się na co dzień – powiedział do uczestników spotkania dyrektor I LO.

DSC 0231

Uczestników projektu powitał również zastępca Prezydenta Miasta.

- To dla mnie wielki przywilej powitać Państwa w naszym mieście. Podczas tego spotkania na pewno będziecie rozmawiać o przyszłości, ale pamiętajmy, że należy na nią spojrzeć poprzez naszą przeszłość. To szczególnie ważna kwestia dla wszystkich Polaków. Nasza przeszłość była bowiem niezwykle skomplikowana, ale ta lekcja powinna być dla Was wzorem do stworzenia nowego porządku. Mam nadzieję, że Wasze wspólne rozmowy będą bazować na wiedzy oraz doświadczeniu i będą niezwykle owocne – powiedział Marcin Gołębiowski.

DSC 0196

Zastępca Prezydenta Miasta otrzymał niezwykły prezent od gości z Francji. Wykonany z kurzych skorupek herb Miasta Starachowice prezentuje się niezwykle okazale i oryginalnie.

DSC 0253

Kilka słów o projekcie

Głównym celem europejskiego projektu jest zachęcenie młodych ludzi do aktywnego udziału w kształtowaniu przyszłości Unii Europejskiej, poprzez podnoszenie świadomości na temat trudnej przeszłości Europy oraz zwrócenie uwagi na teraźniejsze problemy i wyzwania Unii Europejskiej takie jak ruchy ekstremistyczne czy prawa człowieka i wolności obywatelskie.

DSC 0233

- Biorąc pod uwagę burzliwą przeszłość Europy, niezmiernie istotne jest propagowanie konstruktywnej debaty o jej przyszłości. Nieszczęście wojen XX wieku oraz podział Europy doprowadziły do powstania idei europejskiej, wraz z uświadomieniem sobie konieczności zapewnienia pokoju na drodze ustanowienia obywatelstwa ponadnarodowego, zbudowanego w oparciu o wspólne wartości i ideały. Jednakże, w związku z ostatnimi kryzysami (kryzys ekonomiczny, kryzys migracyjny, Brexit) wyzwania, z jakimi mierzy się Unia skutkują wzrostem eurosceptycyzmu, skrajnymi ruchami prawicowymi, opozycją między krajami członkowskimi, nasileniem się mowy nienawiści, nietolerancji, dyskryminacji i rasizmu – to najważniejsze cele tego projektu.

DSC 0206

Sześć spotkań międzynarodowych

Projekt obejmuje sześć wydarzeń międzynarodowych. Cztery z nich już za nami. Członkowie projektu gościli już we Francji, Rumunii, Portugalii oraz Włoszech.

Spotkanie w Starachowicach jest piątym spotkaniem w ramach projektu. „Pokonywanie barier w godności człowieka” (ang: “Overcoming barriers to Human Dignity") wydarzenie w Polsce skupi się na ważności praw i wolności indywidualnych oraz różnych formach protestu przeciwko ich naruszeniu.

DSC 0208

W styczniu przyszłego roku uczestnicy projektu odwiedzą Albanię. Ostatnie wydarzenie zatytułowane „Mur w umysłach” (ang: The Wall in the Minds”) w Albanii, skupi się na tym jak sposoby podziału Europy w przeszłości wpływają na współczesne społeczeństwa oraz Integrację Europejską. Wydarzenie to będzie również koncentrować się na istotności akcesji nowych państw do UE dla zbiorowego dobrobytu i pomyślności.

DSC 0199

Liderem projektu jest francuska Gmina Haybes. Do grona partnerów należą ponadto: Stowarzyszenie Via Charlemagne (Francja), Stowarzyszenie Redefine (Portugalia), Gmina Pollina (Włochy), Stowarzyszenie Rozwoju Społecznej Regionu Harghita (Rumunia), Gmina Librazhd (Albania) oraz Gmina Starachowice.

DSC 0191

Autor: Leszek Kowalski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.