Do czego stosuje się wełnę szklaną?

Termoizolacja domów to bardzo ważna rzecz, o której nie można zapomnieć podczas budowy. Dobrze wykonana pozwala zaoszczędzić naprawdę sporo na rachunkach za ogrzewanie. Najpopularniejszym materiałem izolacyjnym stosowanym powszechnie jest wełna szklana, zwana także watą szklaną. Czym jest wełna szklana i do czego się ją stosuje?

Czym jest wełna szklana?

Wełna szklana to tworzywo przeznaczone do izolacji cieplnej budynków mieszkalnych i nie tylko. Oprócz niej istnieje także wełna skalna, która częściej stosowana jest jako izolacja akustyczna. Wata szklana powstaje z kwarcu oraz stłuczki szklanej. Zostają one poddane wysokiej temperaturze i ulegają rozwłóknieniu. Wełna szklana może mieć niski współczynnik przewodzenia ciepła i jest ognioodporna.

Wełna szklana a styropian

Wełna szklana jest alternatywą dla styropianu i to znacznie od niego lepszą, dlatego częściej stosowaną przede wszystkim do izolacji termicznej dachów. Wata szklana jest bardziej sprężysta i łatwiej dopasowuje się do nierównomiernych powierzchni. Styropian zaś jest sztywny i trudniej go dopasować, a do tego ma gorsze parametry odporności na ogień. Ponadto utrudnia cyrkulację powietrza na drewnianej elewacji oraz nie chroni przed wilgocią. Nie stanowi też dobrej izolacji akustycznej w przeciwieństwie do wełny. Wełna mineralna sprawdza się więc znacznie lepiej niż styropian, mimo że parametry izolacji cieplnej oba materiały mają podobne.

Wełna szklana – właściwości i zastosowanie

Wełnę szklaną można kupić w postaci mat lub rolek. Poza znakomitą izolacyjnością cieplną oraz niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, wełna szklana odznacza się także solidną izolacją akustyczną, choć nie lepszą niż wełna skalna. Można jednak wykorzystać ją do izolacji akustycznej ścian nośnych, a także poddaszy, zwłaszcza w przypadku dachów wykonanych z blachy. Wata szklana pozwala wytłumić np. nieprzyjemne walenie deszczu  lub gradu w blachę. Wełna szklana jest również ognioodporna oraz odporna na wysokie temperatury. Wszystkie jej rodzaje spełniają najwyższe normy w siedmiostopniowej klasie europejskiej. Dopiero po przekroczeniu 1000 stopni Celsjusza wełna się topi. Dodatkowo jest niepalna i zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia. Jest więc idealna do miejsc narażonych na pożary, w tym do domowych kotłowni. Wełna jest również paroprzepuszczalna i zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza w drewnianych pomieszczeniach. Do ocieplania drewnianych konstrukcji wełna nie ma więc sobie równych.

Wełna szklana dostępna jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/welna-szklana-welna-mineralna/welna-mineralna-poddasza

Gdzie stosowana jest wełna szklana?

Wata szklana jest powszechnie stosowana w domach jednorodzinnych. Znajduje również zastosowanie w budynkach użyteczności publicznej czy blokach mieszkalnych w miastach. Jej atutem wpływającym na częsty wybór jest także atrakcyjna cena. Najczęściej ocieplane za jej pomocą są dachy, gdzie pełni rolę izolacji nie tylko cieplnej, ale także akustycznej. Umożliwia wydajne ocieplenie dachów skośnych z racji na sprężystość i łatwość dotarcia do trudniej dostępnych miejsc. Wełna sprawdza się również jako izolacja nieocieplonych poddaszy czy stropodachów. Może być używana w budownictwie szkieletowym, domach z bali czy halach produkcyjnych. Wełna szklana staje się też coraz częstszym wypełnieniem ścianek działowych z płyt kartonowo – gipsowych. Jest też stosowana do izolacji między piętrami oraz w sufitach podwieszanych. Zastosowanie wełny szklanej jest więc bardzo szerokie dzięki jej doskonałym parametrom. Nad wyborem materiału izolacyjnego nie ma więc co się zastanawiać. Tylko wełna szklana zapewni idealną izolację cieplną i może nawet uratować życie w razie pożaru.