Od dziś do 7 grudnia trwać będzie Europejski Tydzień Autyzmu. W tym czasie szczególnie solidaryzujemy się z osobami cierpiącymi na autyzm oraz edukujemy, uwrażliwiamy i uświadamiamy społeczeństwo w temacie zaburzeń związanych ze spektrum autyzmu.

W naszym mieście Stowarzyszenie Słoneczna Integracja działające przy SP 10 z Oddziałami Integracyjnymi zorganizuje z tej okazji specjalną konferencję „Wspomaganie dzieci z autyzmem”, która ma poszerzyć wiedzę oraz dać nowe umiejętności osobom opiekującym się chorymi. Konferencja będzie połączona z miłym wydarzeniem, gdyż Stowarzyszenie w tym roku obchodzi 20-lecie działalności.

- Już teraz chciałbym złożyć serdeczne gratulacje Stowarzyszeniu Słoneczna Integracja, które świętuje wspaniały jubileusz 20-lecia działalności. Dziękuję Państwu za codzienną pracę na rzecz drugiego, potrzebującego człowieka – powiedział Prezydent Starachowic Marek Materek.

Przypomnijmy, że Europejski Tydzień Autyzmu został zainicjowany w 1996 roku przez Parlament Europejski, kiedy to uchwalono Kartę Praw Osób z Autyzmem.
Celem tego szczególnego tygodnia, jest przede wszystkim dostarczenie rzetelnej wiedzy społeczeństwu na temat autyzmu, uwrażliwienie na potrzeby i problemy osób cierpiących na tą chorobę, a także poprawienie dostępu do świadczeń dla osób zmagających się z tym problemem.

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem mózgu. Osoba, u której stwierdza się takie zaburzenie inaczej postrzega świat, ma problemy z komunikowaniem się i utrzymywaniem kontaktów społecznych. Często jest nierozumiana i nieakceptowana przez otoczenie. Wynika to głównie z braku świadomości społeczeństwa na temat przyczyn i objawów choroby.

Pamiętajmy, że osoby z tą przypadłością są wśród nas i potrzebują naszego wsparcia!

316743444 1185416965389857 634190263839023452 n

 

 

Autor: Karol Wójcik