Kolagen – białko młodości

Kolagen to naturalnie występujące w naszym organizmie białko, służące do budowania tkanki łącznej. Mówiąc prościej – to substancja, którą produkujemy sami, aby nasze ścięgna, chrząstki, kości, zęby i skóra – były zdrowe i wyglądały młodo. Niestety z wiekiem produkcja kolagenu znacznie się zmniejsza, a w przypadku kobiet, w czasie menopauzy spada drastycznie, uwypuklając zmarszczki i powodując problemy z krążeniem czy stawami. To, co możemy sami zrobić, aby zapobiec albo przynajmniej zwolnić proces starzenia, to przestrzegać odpowiedniej diety oraz dbać o regularną aktywność fizyczną. Dodatkiem do tego może być również suplementacja kolagenu.

Kremy, tabletki, proszek - jaki kolagen wybrać?

Niestety bardzo trudno jest pozyskać kolagen przy normlanej, zdrowej diecie. Źródłami kolagenu są głównie:

  • Galaretki owocowe;
  • Golonka;
  • Salceson;
  • Podroby (wątróbka, serca);
  • Rosół gotowany na kościach, ścięgnach i chrząstkach;
  • Chrząstki ryb.

Jak widać niewiele jest produktów, bogatych w naturalny kolagen i trudno sobie wyobrazić dietę, która miałaby go nam dostarczyć, gdybyśmy mieli zrezygnować z suplementacji. Na szczęście na rynku kolagen jest dostępny w wielu postaciach, więc każdy może dopasować go do swoich potrzeb.

Owocowy proszek – kolagen do picia

Najpopularniejszą i najłatwiej przyswajalną formą kolagenu jest owocowy proszek do rozpuszczania w wodzie. Jest on przyjemny w smaku i z łatwością może zastąpić poranny sok. Dzięki temu znacznie łatwiej pamiętać o systematycznym piciu kolagenu. Warto pamiętać, że jedynie regularna suplementacja przez minimum cztery miesiące może przynieść jakiekolwiek wizualne efekty – na przykład w postaci wygładzenia zmarszczek czy ujędrnienia skóry.

Kto cierpi na brak kolagenu?

Ważną grupą potrzebującą odbudowy kolagenu w skórze są kobiety po ciąży. Rozwijające się w brzuchu dziecko powoduje szybkie i ekstremalne napinanie i rozciągnie skóry. Po porodzie naturalnie obkurcza się macica, wracając do swoich naturalnych rozmiarów. Jednak brzuch, w którym noszone było trzykilogramowe (a często nawet więcej) dziecko sam nie wróci do wyglądu sprzed ciąży. Panie często sięgają po różnego rodzaju kremy i balsamy, ale tak naprawdę trudno wówczas oszacować, ile powierzchniowo kolagenu przedostaje się do włókien skóry. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest suplementacja doustna, gdy możemy w pełni kontrolować minimalną dawkę.

Osoby, które przekroczyły czterdziesty rok życia i zauważyły u siebie problemy ze stawami oraz ścięgnami – również powinny postawić na suplementy z kolagenem. Dostarczenie dodatkowych ilości tego białka wpłynie korzystnie na ich funkcjonowanie, a także zlikwiduje dolegliwości bólowe. Prawidłowe krążenie może być również wspierane przez codzienne picie kolagenu. Tak naprawdę jednak, kolagen przyda się każdej osobie po trzydziestym roku życia. Wówczas nasze możliwości produkcji kolagenu znacznie spadają, co widać głównie na naszej skórze, na której pojawiają się zmarszczki (na liniach uśmiechu, kurze łapki czy poprzeczne bruzdy na czole).