4 sposoby na skuteczną rekrutację pracowników

Współczesny rynek pracy staje się coraz bardziej rynkiem pracownika, a nie rynkiem pracodawcy. Na wielu, zwłaszcza specjalistycznych i wymagających doświadczenia oraz predyspozycji stanowiskach, brakuje dobrze prosperujących kandydatów, którzy wniosą do organizacji wartość dodaną. Szukasz idealnego kandydata, a standardowe ogłoszenia o pracę i proces rekrutacji oparty o rozmowy kwalifikacyjne i testy nie przynoszą rezultatu? Poznaj cztery alternatywne sposoby na skuteczną rekrutację pracowników!
- Rekrutacja wewnętrzna
Najciemniej jest pod latarnią to znane porzekadło bywa prorocze w kontekście rekrutacji pracowników. Zdarza się, że przedsiębiorstwa bezskutecznie poszukują specjalistów wnoszących nową wartość do zespołu, podczas gdy nieoszlifowany diament znajduje się już w ich strukturze. Rekrutacja wewnętrzna, czyli spośród pracowników już zatrudnionych w organizacji, to nie tylko redukcja czasu i kosztów, ale także obopólna korzyść dla pracodawcy i pracownika.
Stawiając na rekrutację wewnętrzną kandydata, który wykazuje dobre predyspozycje i jest gotowy do awansu, ograniczasz ryzyko nieudanej rekrutacji specjalisty, który nie będzie pasował do zespołu. Z kolei pracownik zadowolony z promocji będzie wykazywał wysoką motywację do nowych wyzwań.
- Rekrutacja przez rekomendację
Rekrutacja przez rekomendację ma trochę wspólnego z rekrutacją wewnętrzną, z tą różnicą, że odbywa się spośród kandydatów spoza przedsiębiorstwa. Zatrudniasz specjalistów, którzy doskonale wywiązują się ze swoich obowiązków, cenisz ich nie tylko za kompetencje, ale również intuicję i masz do nich zaufanie? Poproś ich o rekomendacje kandydatów na stanowisko, które pragniesz obsadzić.
Każdy z nas na ścieżce zawodowej spotyka współpracowników, których docenia za pracowitość, kwalifikacje, ale również bardzo ważne kompetencje miękkie i umiejętność współpracy. Ściągnięcie do przedsiębiorstwa takiej osoby nie ma nic wspólnego z nepotyzmem. To kolejny sposób na ograniczenie ryzyka związanego z nieudaną rekrutacją.
A może kłopot ze znalezieniem odpowiedniego specjalisty na dane stanowisko tkwi w tym, że kandydaci odpowiadający na zamieszczane ogłoszenia nie posiadają odpowiednich kwalifikacji i wykształcenia? Rozwiązaniem problemu może okazać się direct search, czyli rekrutacja kandydatów pasywnych, aktualnie nieposzukujących pracy, choć pod pewnymi warunkami gotowych ją podjąć.
Narzędzia pozwalające przeprowadzić direct search są dziś praktycznie nieograniczone, wystarczy wymienić LinkedIn, portale branżowe lub po prostu skupić się na specjalistach pracujących u konkurencji, którzy są dobrze znani w branży, bo wcześniej odnosili sukcesy. Direct search to metoda rekrutacji wykorzystywana przede wszystkim na stanowiskach wyższego szczebla. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że wciągając do przedsiębiorstwa kandydata pasywnego, prawdopodobnie należy przelicytować dotychczasowego pracodawcę. Nie musi się to jednak ograniczać do wyższej pensji, bo atutem bywają ciekawe wyzwania zawodowe!
- Rekrutacja przez agencję pracy
Kolejną ciekawą metodą rekrutacji jest rekrutacja przez agencję pracy. Decydując się na taki krok możesz cały proces poszukiwania kandydata zlecić doświadczonym w tym zakresie specjalistom, którzy dokładnie przeanalizują twoje potrzeby, wyselekcjonują potencjalnych kandydatów, przeprowadzę rozmowy kwalifikacyjne testy kompetencji i użyją do tego nowatorskich narzędzi.
Zatrudnieni w renomowanych agencjach pracy łowcy talentów dostrzegają więcej. Ostatecznie decyzja będzie należeć do ciebie, ale pod koniec procesu rekrutacji spotkasz się wyłącznie ze starannie wyselekcjonowanymi kandydatami. Rekrutacja przez doświadczoną agencję pracy taką jak LeasingTeam ( https://leasingteam.pl/) to prawdopodobnie najlepszy sposób na ograniczenie ryzyka. Decydując się na ten krok przy okazji zaoszczędzisz mnóstwo czasu odciążając firmowy dział HR.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski