Za nami jedenasta odsłona niezwykłego Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Harcogranie”. Ponad pół tysiąca uczestników, trzy dni festiwalowej zabawy i cztery kategorie konkursowe. Takie było jedenaste spotkanie z piosenką harcerską w Starachowicach. Już odliczamy czas do rozpoczęcia kolejnej edycji!

Festiwal „Harcogranie” to coś więcej niż zwykłe spotkania z piosenką harcerską. To wydarzenie cieszące się od lat ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci, młodzieży, a nawet seniorów. To wielkie święto harcerskiej piosenki i wszystkich sympatyków starachowickiego hufca. Przez 10 lat festiwal zapewnił naszemu miastu dużą renomę i festiwal zajmuje ważne miejsce na muzycznej mapie rozśpiewanych harcerzy w Polsce. „Harcogranie” to gwarancja nie tylko doskonałej zabawy, ale również wysokiego poziomu muzycznego.

>>> FOTOGALERIA FESTIWALU <<<

Festiwal ma zasięg ogólnopolski i pełni rolę krajowych eliminacji do tzw. kieleckich „wiatraczków”, czyli Harcerskiego Festiwalu Młodzieży Szkolnej. W tym roku ta impreza odbędzie się w lipcu, a w gronie najlepszych będzie można znów spodziewać się zespołów i solistów, którzy w ostatni weekend z sukcesami radzili sobie na scenie Domu Nauczyciela.

DSCN5805 scaled

Nową „dziesiątkę” festiwalu Harcogranie organizatorzy rozpoczęli z przytupem. Wybrano motyw retro.

- W piątek od godziny 18:00 część uczestników przybyła na przednocleg w Szkole Podstawowej nr 9 im. Partyzantów Ziemi Kieleckiej w Starachowicach. Wieczorem chętne zespoły wzięły udział w próbach mikrofonowych przygotowujących do sobotnich występów. Drugiego dnia festiwalu od godziny 8:00 ruszyło Biuro dla uczestników, aby mogli zarejestrować swoje zespoły i odebrać pakiety, a już o 8:30 oficjalnie rozpoczęliśmy przeglądy konkursowe. W XI edycji „Harcogrania” wzięło udział ponad 50 podmiotów muzycznych, czyli prawie 500 osób występujących w 4 kategoriach – opisują festiwal organizatorzy.

DSCN5837 scaled

Jury konkursowe

W tej edycji jury zasiadało w składzie:

  • hm. Arkadiusz Szostak – znana postać w jury „Harcogrania”. Komendant Chorągwi Kieleckiej ZHP. Dyrektor Artystyczny Festiwalu Piosenki Poetyckiej i Turystycznej „Przy Kominku” oraz Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej „Wiatraczek” w Kielcach. Wokalista i gitarzysta zespołu „Sprzedawcy dymu”.

  • Dh. Małgorzata Spadło – drużynowa 104 Artystycznej Drużyny Harcerskiej w Mircu, pedagog, od lat związana z „Harcograniem” – zarówno jako członek jury, ale też i wokalistka zespołu Stare Dobre Harcerstwo, który nie raz gościł na naszej harcograniowej scenie.

  • phm. Mariusz Gmurek – założyciel zespołów „Córas&Papas” oraz „Z tylu chmur”. Twórca projektu online „Usiądź z nami przy ognisku”. Gitarzysta, wokalista, autor piosenek. Grał wspólnie z Piotrem Bukartykiem na zakończenie Festiwalu Poland’Rock. Zdobywca GRAND PRIX Festiwalu „Harcogranie”.

- Sobotnie przesłuchania zakończyły się o godzinie 18:30. Festiwal genialnie poprowadził uwielbiany przez naszych festiwalowiczów – hm. Jacek Ołowiak, a swój debiut w konferansjerce miała również druhna Martyna Glina. O godzinie 19:00 chętne zespoły miały możliwość spotkania z jury, aby móc przedyskutować swoje występy. Wieczorem na miejscu noclegu odbył się również Kominek w ramach projektu „Usiądź z nami przy ognisku”, gdzie uczestnicy spotkali się na wspólne śpiewanki – relacjonują starachowiccy harcerze.

DSCN5878 scaled

Zwycięzcy festiwalu

W niedzielę o godzinie 10:00 rozpoczął się Koncert Galowy wybranych podmiotów muzycznych. Po jego zakończeniu odbyło się wyczekiwane wyłonienie zwycięzców poszczególnych kategorii oraz rozdanie nagród.

Wyniki XI FPHiT „Harcogranie”:

KATEGORIA DO LAT 14
I miejsce – „Kto to taki”
II miejsce – ”The Tonacja Junior”
III miejsce – „Melodyjki”
Wyróżnienie: „Zuszki Duszki”, „Płomyczki” ze Szczepu Żółto-Czerwony Płomień w Skarżysku-Kamiennej, 16 Gromada Zuchowa „Tropiciele Tajemnic”, „Leśne Skrzaty”, „HGM Zaklików”, 16 Próbna Drużyna Wielopoziomowa „Czarownice”

KATEGORIA DO LAT 21
I miejsce – 104 Artystyczna Drużyna Harcerska
II miejsce – „The Tonacja Teen”
III miejsce – 25 Radomszczańska Drużyna Starszoharcerska „Kotwicz”
Wyróżnienie: „Płomienie” ze Szczepu Żółto-Czerwony Płomień w Skarżysku-Kamiennej, HZMW „Skylark”, 01 WDH „Caeli”

KATEGORIA OPEN
I miejsce – „Nie ogarniesz”
II miejsce – „The Tonacja Baby”
III miejsce – „Wszystko ma swój czas”
Wyróżnienie: Zespół wokalno-instrumentalny ”Tacy Sami”

KATEGORIA SOLIŚCI
I miejsce – Aleksandra Pająk
II miejsce – Mateusz Kwaśnik oraz Marta „Czkawka” Cuper
III miejsce – Kinga Kawka

GRAND PRIX FESTIWALU: Hanna Czajkowska

Nagroda Komendanta Festiwalu: „Globtroterzy”

Nagroda za piosenkę autorską: „Płomyczki” ze Szczepu Żółto-Czerwony Płomień w Skarżysku-Kamiennej

Nagroda Publiczności w tym roku powędrowała do Cezarego Gamży

Nominacja do OTPPS „BAZUNA” oraz OSPPT „YAPA”: „Wszystko ma swój czas”

DSCN5890 scaled

Niezwykły klimat

Festiwal odbywa się w trzech kategoriach wiekowych oraz kategorii solistów. Uczestnicy przygotowują zawsze dwa utwory. Jeden z nich to tzw. utwór harcerski. Druga piosenka jest już typowo turystyczna. Ważną sprawą jest fakt akompaniamentu wykonawcom. Niedopuszczalne są podkłady muzyczne na płytach CD i MP3. Za każdym razem mają to być instrumenty ogniskowe, takie jak gitara, skrzypce, harmonijka, djambe czy przeszkadzajki. Powoduje to specyficzny klimat wykonywanych utworów i niepowtarzalne wrażenia słuchaczy.

Autor: Leszek Kowalski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.