W związku z obowiązującą od dnia 24 lipca 2020 r. uchwałą Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Nr XXII/292/20 w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa świętokrzyskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, czyli tzw. „uchwałą antysmogową”, od dnia 1 lipca 2023 r. wejdzie w życie zakaz użytkowania kotłów pozaklasowych tzw. kopciuchów (według normy PN-EN 303-5:2012).

Zgodnie z tą uchwałą wszystkie nowe kotły na paliwa stałe instalowane po 1 lipca 2026 roku muszą spełniać wymagania tzw. ekoprojektu (dyrektywy unijnej, która określa normy emisji zanieczyszczeń dla urządzeń grzewczych). Ponadto od lipca 2021 roku w województwie świętokrzyskim obowiązuje też zakaz spalania niektórych paliw stałych, m.in. węgla brunatnego, drobnego węgla kamiennego, mułów i flotokoncentratów i paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%, których spalanie powoduje największą emisję zanieczyszczeń.

Najważniejszym założeniem uchwały antysmogowej jest jednak likwidacja kopciuchów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami od 1 lipca 2023 roku kotły klasy 1 i 2 oraz bez podanego oznaczenia będą niedozwolone, a za ich użytkowanie może grozić mandat lub grzywna (do 5 tys. zł). Piece klasy 3 i 4 mają zniknąć ze świętokrzyskich budynków do końca czerwca 2024 roku.

Głównym celem podjęcia uchwały jest ochrona zdrowia mieszkańców i środowiska poprzez wyeliminowanie zanieczyszczenia powietrza pochodzącego z nieekologicznego sposobu ogrzewania budynków. Działania te są konieczne do osiągnięcia normatywnych stężeń szkodliwych dla zdrowia pyłów PM10 i PM2,5 oraz kancerogennego benzo(a)pirenu.

Wszelkie pytania odnośnie „uchwały antysmogowej” można kierować na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Jednocześnie przypominamy, że w celu ułatwienia mieszkańcom miasta możliwości skorzystania z dotacji na wymianę przestarzałego źródła ciepła, w Urzędzie Miejskim w Starachowicach uruchomiony został Gminny Punkt konsultacyjno-informacyjny Programu "Czyste Powietrze". Punkt jest czynny w każdy poniedziałek w godzinach od 7:30 do 15:30, Biuro Obsługi Mieszkańców, stanowisko nr 5.

Autor: Eliza Strzelec
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.