O ważnych sprawach dla cudzoziemców, zagrożeniach, ale też szansach, rozmawiano podczas spotkania społeczności ukraińskiej, które odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach. Inicjatorką i koordynatorką wydarzenia była Inna Mekheda, asystent międzykulturowy w Urzędzie Miejskim w Starachowicach.


- Spotkanie w formie żywego dialogu jest o wiele skuteczniejsze niż suchy wykład. Jestem wdzięczna naszym gościom za obecność, przyjęcie takiej formuły spotkania i podzielenie się ważnymi informacjami - mówiła Inna Mekheda.

image00014
W spotkaniu uczestniczył także Tomasz Porębski, sekretarz miasta Starachowice – Dostrzegamy potrzebę organizacji takich wydarzeń, które z jednej strony mają na celu integrację mieszkańców, ale z drugiej przekazanie niezwykle istotnych, praktycznych informacji. Najważniejsze, by do cudzoziemców, którzy z różnych powodów zdecydowali osiedlić się w Starachowicach, często tu znaleźli swoje bezpieczne schronienie, docierała informacja sprawdzona, potwierdzona, która umożliwi im jak najszybszą aklimatyzację w naszym kraju - podkreślał.

20231121 224019

86e7b9df 6f58 4944 977a 7bc37bbfdc2f

Z tego powodu do Starachowic przyjechał m.in. Oleg Samoilenko - kierownik warszawskiego oddziału Armii Zbawienia, oficer ds. przeciwdziałań handlu ludźmi. W tej chwili na świecie jest ponad 50 mln ofiar handlu ludźmi, z czego 71% to kobiety i dzieci. W Polsce w 2022 r. zarejestrowano 4,5 tys. nowych ofiar, z czego ponad połowa to obywatele Ukrainy. Jak chronić siebie i swoją rodzinę, gdzie zwrócić się i co zrobić, jeśli taka sytuacja już się wydarzyła - o tym dyskutowano w Starachowicach.

image00010

- Po inwazji Rosji na Ukrainę, wiele osób z dnia na dzień musiało podjąć decyzję o wyjeździe. Ludzie są po prostu zdezorientowani, bezradni i nie sprawdzają informacji, które docierają do ich uszu, mając nadzieję na pomoc uczynnych ludzi. Nie zawsze jednak na takich trafiają - mówi Inna Mekheda – Należy pamiętać, że tak naprawdę handel ludźmi to także sprzedaż narządów, włóczęgostwo, praca bez umowy, oficjalnego kontraktu, a nawet zbieranie pieniędzy na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy. W dużych miastach wielu nastolatków chodzi owiniętych flagą Ukrainy i prosi o przekazanie środków na potrzeby armii, ale sami nie są świadomi, że stali się ofiarami oszustwa.

image00005


Gościem spotkania była także Kinga Kasza - prawnik, specjalistka w zakresie legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców na terytorium RP, prelegent i szkoleniowiec instytucji państwowych, m.in. Straży Granicznej.
Kinga Kasza zorientowała się na kwestie praw i obowiązków. Nieznajomość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności. Jakie działania należy podjąć po przekroczeniu granicy, z jakimi organami się kontaktować i z jakimi pytaniami. Jak i gdzie uzyskać pomoc prawną i materialną dla uchodźców z Ukrainy. Uczestnicy mogli poznać konkretne, wyczerpujące i poparte literą prawa odpowiedzi na konkretne pytania, których ich nurtują.

Autor: Karol Wójcik