Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Starachowice

Ruszyły prace przy rewitalizacji starachowickiego Parku Miejskiego. Pracownicy firmy Freedom wjechali sprzętem ciężkim na teren parku, który zmienia się w plac budowy. - Rozpoczęto wykopy i prace związane z wykonaniem fundamentów i muru oporowego parkowej kawiarni i toalety publicznej, przełożono kolidujący z projektowanym obiektem kabel światłowodowy – informuje Prezydent Miasta Marek Materek.

Koszt inwestycji to ponad 12 640 000 zł Gmina pozyskała na to przedsięwzięcie dofinansowanie z dwóch źródeł tj. Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020 „Ochrona i wykorzystanie obszarów cennych przyrodniczo” oraz w ramach projektu „Rewitalizacja – lepsze życie w Starachowicach, mieście, które znalazło pomysł na siebie”.

Jak podkreśla prezydent proces od pomysłu do jego fizycznej realizacji trwa bardzo długo. - Od momentu uzyskania dofinansowania i podpisania preumowy do chwili kiedy fizycznie ruszyły prace w terenie minęło kilka lat – mówi prezydent. - W tym okresie przeprowadziliśmy konsultacje społeczne z mieszkańcami dotyczące ich wizji nowego parku, wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Rzeczypospolitej Polskiej ogłosiliśmy konkurs architektoniczny na projekt, kolejne działania to opracowanie dokumentacji technicznej tego przedsięwzięcia oraz uzyskanie wymaganych przepisami pozwoleń, wyłonienie wykonawcy i wreszcie fizyczne rozpoczęcie prac.

 

prace budowlane w parku

 

A w ramach tych prac zaplanowano szereg działań, które odmienią starachowicki park, będzie nawiązanie do historii tego miejsca ale będzie także wiele nowoczesnych rozwiązań.
- Zaplanowano odbudowę istniejącej przed laty muszli koncertowej, parkowej kawiarni, budowę parku linowego, tarasów widokowych, zagospodarowanie cieku wodnego, posadzenie nowych krzewów i ozdobnej roślinności – wylicza Prezydent Miasta Marek Materek - Projekt zakłada także: modernizację głównych alejek i chodników, budowę ścieżki żelaza, budowę zjeżdżalni, montaż stołów do gier, stojaków rowerowych, budowę dog parku, rekonstrukcję wejścia do szybu kopalni Herkules. W parku oprócz ławek, pojawią leżaki. Zamontowane zostanie nowe oświetlenie, monitoring i punkty sieci Wi-Fi. Inwestycja zakłada także remont odcinka ulicy Chopina.

Starachowicki Park Miejski to blisko 10 hektarowy kompleks położony w centrum miasta w pięknej lokalizacji. Celem inwestycji jest przywrócenie temu miejscu jego dawnej świetności, spowodowanie – aby tak jak przed laty znów tętnił życiem i był miejscem najchętniej odwiedzanym przez starachowiczan.

Autor: Iwona Tamiołło
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.