UM Starachowice: Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

2 min czytania

12 kwietnia pamiętamy o ofiarach jednej z największych zbrodni w historii naszego narodu

Prezydent Miasta, Społeczność Technikum im. Wojska Polskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego oraz Rodzina Katyńska zapraszają do udziału w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w dniu 12 IV 2019 r.

godz. 11:00 kościół pw. Świętej Trójcy, ul. Kościelna 12:

- Msza Święta w intencji starachowickich ofiar Zbrodni Katyńskiej

- złożenie kwiatów przez delegację Rodziny Katyńskiej przy pomniku MORTUI VIVUNT” na placu kościelnym

11:45-12:00 przejazd autobusem

godz. 12:00 Skwer Ofiar Zbrodni Katyńskiej:

- wystąpienia okolicznościowe

- złożenie kwiatów przy Krzyżu Katyńskim

godz. 13:00 Technikum im. Wojska Polskiego, ul. Wojska Polskiego 15

- otwarcie wystawy pt. Pamięć o Katyniu” - wystawa zawiera pamiątki po starszym przodowniku Policji Państwowej Władysławie Słoce

Na Mszę Świętą i Apel Pamięci zapraszamy poczty sztandarowe szkół i organizacji.

Przypomnijmy, że zbrodnia katyńska to zbiorowy mord wykonany przez NKWD na oficerach polskiego wojska. Termin zbrodnia katyńska” obejmuje nie tylko wydarzenia z Katynia, ale również mordy wykonywane w Charkowie, Kalininie i innych miejscach. Cechą charakterystyczną egzekucji katyńskiej był strzał w tył głowy.

Zbrodnia katyńska miała miejsce w kwietniu 1940 r. i dotknęła polskich jeńców przebywających w obozach NKWD w Związku Radzieckim. Dostali się oni do niewoli po 17 września 1939 r., po wkroczeniu Armii Czerwonej na teren Polski. NKWD umieściła ich w specjalnych obozach, uprzednio organizując selekcję na oficerów oraz podoficerów i szeregowych. Oficerowie trafili do obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Decyzję o ich eksterminacji podjęto na najwyższych stopniach władzy sowieckiej. Ofiarami zbrodni katyńskiej byli zawodowi wojskowi i funkcjonariusze innych służb mundurowych, przede wszystkim policjanci, oraz oficerowie rezerwy, przedstawiciele polskiej inteligencji lekarze, urzędnicy, nauczyciele. Łącznie zamordowano ponad 22 tysięce polskich obywateli. Pośrednimi ofiarami zbrodni katyńskiej byli krewni zamordowanych. W nocy z 12/13 kwietnia 1940 r. rodziny zostały aresztowane i przymusowo deportowane w głąb ZSRR, głównie do Kazachstanu. Szacuje się, że zesłano ponad 60 tysięcy cywili.

Autor: Adam Brzeziński

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Urząd Miejski w Starachowicach, http://www.starachowice.eu/, starachowice.eu/aktualnosci/4464-dzien-pamieci-ofiar-zbrodni-katynskiej-2

Autor: krystian