Miejska Biblioteka Publiczna im. Adolfa Dygasińskiego w Starachowicach działa od 1948 roku.

Jest znaczącą placówką na kulturalnej mapie miasta. W 2018 roku obchodziliśmy jubileusz 70-lecia istnienia Biblioteki. Podczas uroczystości zaprezentowano nowy exlibris Biblioteki zaprojektowany przez Marcina Bondarowicza, starachowickiego artystę plastyka.

 

Biblioteka

8 maja świętowaliśmy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Rozpoczęliśmy tym dniem ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Tydzień, w którym biblioteki szczególnie wykazują się swoimi działaniami. Z tej okazji zorganizowaliśmy wernisaż wystawy fotograficznej Piotra Koguta „Notting Hill Carnival”. Prezydent miasta Starachowice, Pan Marek Materek złożył nam życzenia i podziękowania za pracę. Częstowaliśmy gości tortem ufundowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
Biblioteki to miejsca, gdzie nie tylko wypożycza się papierowe książki i cicho czyta w czytelni. Oprócz audiobooków, książki elektronicznej i dostępu do Internetu organizujemy różnego rodzaju imprezy promujące książkę i czytelnictwo: koncerty, spotkania autorskie i literackie, koncerty, zajęcia literacko plastyczne dla dzieci, prelekcje, lekcje biblioteczne, konkursy, wykłady i wystawy.


Bibliotekarze pełnią specyficzną rolę: łączymy kulturę z działaniem edukacyjnym i społecznym.
W roku 2018 odnotowaliśmy wzrost liczby stałych czytelników, tzn. zarejestrowanych i stale wypożyczających: było to 6134 osób. Wypożyczyliśmy 156 339 vol. Udzieliliśmy 8840 informacji. 13 342 razy skorzystano z Internetu i ksero w naszych czytelniach. Rok 2018 zamknęliśmy ze wzrostem ogólnej liczby imprez do 491. Wzięło w nich udział 10 821 osób.


Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach działają z wielką energią i zaangażowaniem. W zakresie działalności kulturalno – oświatowej, biblioteka oferuje programy dla różnych grup wiekowych ze szczególnym uwzględnieniem edukacji literackiej, plastycznej i teatralnej najmłodszych: przedszkolaków, dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich, przy równoczesnym uczestnictwie i współpracy rodziców i nauczycieli. Oferta dla dorosłych - aktualnych i potencjalnych czytelników: czytelnie komputerowe, Dyskusyjne Kluby Książki (trzy); wystawy, wykłady, konkursy, spotkania literackie, koncerty, imprezy cykliczne, m.in.: Głośne Czytania Nocą, Historyczne Czwartki, Ludzie jak książki, Klub Podróżnika. Specjalna oferta dla osób chorych (szpitale), starszych, niepełnosprawnych ("książka na telefon"), z dysfunkcją wzroku (audiobooki).


Pod koniec 2017 roku zakończyliśmy prace nad tworzeniem katalogu komputerowego. Od 2018 roku pracujemy w systemie MAK+. W 2017 roku wprowadziliśmy, a w 2018 r. rozwinęliśmy nową formę działania pod nazwą Mobilna Biblioteka. Pod hasłem Jedzie, jedzie Biblioteka, przedszkolaczek na nią czeka bibliotekarki wyruszyły z ofertą książkową do przedszkoli. Współpracujemy z 6 placówkami w mieście. W każdej z nich jesteśmy raz w miesiącu i uruchamiamy tam przenośną wypożyczalnię. Mobilna Biblioteka jeździ także do starszych. Odwiedzamy w ten sposób Dom Dziennego Pobytu Senior – Wigor Manhattan.


Nie zabrakło też Mobilnej Biblioteki na starachowickich kąpieliskach. Latem, mieszkańcy mogli pożyczać książki i czasopisma, i umilać sobie czas na plaży. Było o tym głośno nawet w Radio Kielce. Pojawiamy się też na imprezach i festynach miejskich. Zapisujemy tam czytelników i zachęcamy ich do odwiedzania placówek bibliotecznych. Kusimy atrakcyjną ofertą książkową.Wpływ działalności MBP w Starachowicach w ramach Mobilnej Biblioteki jest dostrzegalny w trzech grupach docelowych projektu, czyli wśród dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodziców oraz seniorów (osób powyżej 60. roku życia). Projekt ma na celu, wśród osób powyżej 60. roku życia, zlikwidować lub zniwelować wtórny analfabetyzm, zapobiec wycofaniu się ich z życia z życia społecznego, ma służyć zaktywizowaniu seniorów przy współpracy MBP z Dziennym Domem Opieki Senior -Wigor w Starachowicach.Dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym niewątpliwym atutem jest nieodpłatna forma korzystania z zasobów bibliotecznych, jak również komfortowy do nich dostęp. Dzieci w wieku przedszkolnym poszerzą swoją wiedzę o świecie poprzez dostrzeżenie instytucji biblioteki w ich życiu codziennym. Poza tym, poprzez łatwy dostęp do książek, mają szansę na lepszy rozwój społeczny i intelektualny.

W 2018 r. MBP po raz piąty zorganizowała w mieście imprezę w ramach Narodowego Czytania. Co roku przygotowujemy inscenizację. Przygotowujemy wystój, przebieramy czytających w stroje z epoki. Do czytania zapraszamy przedstawicieli władzy, placówek kulturalnych i oświatowych, organizacji i stowarzyszeń. Chętnie biorą w niej udział. Wydarzenie to zawsze cieszy się dużą popularnością.


Bardzo aktywnie działają nasze filie dla dzieci i młodzieży. Stale i intensywnie współpracują ze szkołami i przedszkolami. Liczba młodych uczestników imprez zorganizowanych w ciągu 2018 r. to ponad 5 tysięcy.W 2018 roku zakupiliśmy ponad 1 800 vol. (książki i audiobooki) i pozyskaliśmy z darów ponad 1 300 vol. książek. Od zeszłego roku umożliwiamy naszym czytelnikom bezpłatny dostęp do platformy Ibuk Libra. W 2018 r. prenumerowaliśmy 31 tytułów prasy.


Stale i aktywnie współpracujemy z placówkami kulturalnymi i oświatowymi w mieście, a także ze stowarzyszeniami i organizacjami, m.in. ze Starachowickim Towarzystwem Fotograficznym, Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Towarzystwem Przyjaciół Starachowic, Fundacją „Radostowa”, Związkiem Sybiraków oddział Starachowice. Przy MBP aktywnie działa Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.


W 2018 roku biblioteka złożyła wniosek do Programu Infrastruktura Bibliotek MKiDN. Otrzymaliśmy środki w wysokości 100 tys. zł. na remont i zakup wyposażenia Filii nr 5 MBP, „Plastuś”. Realizacja przebiegać będzie w tym roku.
Od kilku lat pozyskujemy też środki w ramach projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych. W zeszłym roku w wysokości: 16 093,00. Najważniejsze otrzymane wyróżnienie w 2018 r. dla Biblioteki, to Medal „W dowód uznania” za zasługi dla bibliotekarstwa oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, przyznany przez Zarząd Główny SBP. Ponadto Koło SBP w Starachowicach zgłosiło do Nagrody Prezydenta Miasta Starachowice, długoletnią pracownicę biblioteki, Janinę Lorek-Spadło, za osiągnięcia w dziedzinie kultury. Wniosek rozpatrzono pozytywnie. Pani Janina otrzymała nagrodę pieniężną.

 

Dzień Bibliotekarza


Obecna kadra Biblioteki:
Dyrektor – Jolanta Sopińska (od stycznia 2017)
Pracownicy: Bogusława Adamczyk, Honorata Adamczyk, Aldona Bałtowska-Jagieła, Wanda Dziubińska, Iwona Gąbka, Dorota Jabłońska, Janina Spadło-Lorek, Magdalena Massalska-Osych, Luiza Morgaś, Magdalena Mroczek, Hanna Płatek,Tekla Płusa, Aneta Przydatek, Ewa Ragan, Alicja Szczycińska, Monika Szczygielska , Hanna Tarłowska, Monika Telka , Ilona Wojtachnio , Małgorzata Wosiek.


Kadra zarządzająca od powstania Biblioteki:
1. Janina Chruszczewska i Anna Strzelecka – nauczycielki, inicjatorki powstania Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach 1948 – 1954.
2. Helena Ropek - nauczycielka , kierownik biblioteki w l. 1954-1958.
3. Ewa Szafarczyk – 1960-1979 kierownik a następnie dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach.
4. Elżbieta Bochyńska- p.o. dyrektora 1979-1980
5. Robert Kuna - 1980-1982 dyrektor MBP, nauczyciel polonista.
6. Teresa Jakubowska - p.o. dyrektora 1982-1983.
7. Anna Księska - dyrektor Biblioteki 1983-1990
8. Emilia Osych – dyrektor Biblioteki 1990-2001
9. Anna Gębska – dyrektor Biblioteki 2001-2016
10. Jadwiga Zaręba – p.o. dyrektora w 2016

                                                                                                                                                                                                                                                                                           Jolanta Sopińska

Autor: Małgorzata Zatorska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.