9 maja w Starachowicach gościła Europosłanka Róża Thun, z którą spotkał się Prezydent Miasta Marek Materek. Spotkanie, którego tematem była Unia Europejska odbyło się na starachowickim rynku, zrewitalizowanym dzięki wsparciu funduszy unijnych.

- 9 maja na starachowickim Rynku świętowaliśmy Dzień Europy, dzień ważny nie tylko dla mieszkańców Starachowic ale także całego kraju – mówi Prezydent Starachowic Marek Materek - Przypominamy o tym, że od 15 lat Polska jest coraz bardziej znaczącym członkiem Unii Europejskiej. To jaki Unia miała wpływ na to co dzieje się w Polsce możemy obserwować w Starachowicach, w naszym powiecie i w naszym regionie. Przykłady to zrewitalizowany rynek, wybudowany łącznik pomiędzy ulicami Batalionów Chłopskich i Szkolną, Pasaż Staffa, wyremontowane drogi powiatowe na terenie gminy, ztermomodernizowane szkoły i przedszkola to inwestycje wykonane przy wsparciu funduszy unijnych. Dzięki temu dofinansowaniu realizujemy kolejne przedsięwzięcia są to; rewitalizacja Parku Miejskiego, rozwój terenów zieleni miejskiej i inne. Bardzo się cieszę, że w Dniu Europy nasze miasto odwiedza Posłanka do Parlamentu Europejskiego Róża Thun doskonale znana mieszkańcom naszego miasta.

Róża Thun była szefową Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana w Polsce i jedną z inicjatorek kampanii profrekwencyjnej zachęcającej mieszkańców do głosowania za wejściem Polski do Unii Europejskiej. Posłanka była także dyrektorem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

- To wtedy, jeszcze jako członek Młodzieżowej Rady Miasta wspólnie z panią Jolantą Nowak, wielokrotnie gościliśmy panią poseł Róże Thun w Starachowicach i dyskutowaliśmy o tym jak Starachowice mogą się rozwijać w Unii Europejskiej – mówi prezydent - Pamiętam kiedy pani poseł rozpoczynała poprzednią kadencję i zapowiadała, że naszym celem jest to, aby w Unii Europejskiej został zniesiony roaming aby poprawić prawa konsumentów, dokładniej aby prawa konsumentów z Polski były takie same jak konsumentów za wschodnią granicą. Pamiętam, że początkowo mało kto wierzył w to, że się to uda, dziś wiemy że większość z tych spraw udało się załatwić czego szczerze gratuluję. Wymagało to ogromnego wysiłku, zaangażowania i umiejętności rozmawiania z parlamentarzystami z innych krajów.

Unia Europejska to wielka wizja, mówi europosłanka, która przekłada się na konkrety, aby każdemu obywatelowi żyło się lepiej.

- Cały sens funkcjonowania w Unii Europejskiej jest wtedy gdy Unia Europejska jest obecna w Polsce wszędzie i Starachowice są tego wspaniałym przykładem - mówi Róża Thun - Jeżeli jest taki prezydent miasta, który zdaje sobie sprawę z wagi tego, że jesteśmy w Unii, że my ją tworzymy. Starachowicom mogę szczerze pogratulować, że tak wybrały. Inwestorzy chętniej przyjeżdżają i dobrze wykorzystane są fundusze. Podczas konferencji od inwestorów w różnych krajach Unii słyszałam zachwyty na temat młodego prezydenta. Słyszałam, że Starachowice są takim miejscem którym warto się interesować i warto tu inwestować.

Parlamentarzystka, podczas spotkania przedstawiła także 9 założeń swojego programu z którym startuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

 

 

Autor: Iwona Tamiołło
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.