Rzeka Kamienna i jej bieg przez Starachowice. Gdzie wpada do Wisły?

3 min czytania
Rzeka Kamienna i jej bieg przez Starachowice. Gdzie wpada do Wisły?

Starachowice leżą nad rzeką Kamienną, która od wieków odgrywała kluczową rolę w rozwoju regionu. To właśnie nad jej brzegami powstawały pierwsze zakłady przemysłowe, a jej nurt napędzał gospodarkę miasta. Skąd bierze początek, jak przebiega jej trasa i gdzie ostatecznie wpada do Wisły? Poznaj fascynujące fakty o tej rzece i jej znaczeniu dla regionu.

  • Jaka rzeka przepływa przez Starachowice i skąd bierze swój początek?
  • Przebieg rzeki Kamiennej. Jakie miasta i miejscowości mija?
  • Gdzie rzeka Kamienna wpada do Wisły?

Jaka rzeka przepływa przez Starachowice i skąd bierze swój początek?

Przez Starachowice przepływa rzeka Kamienna , która od wieków kształtowała krajobraz tego przemysłowego miasta i całego regionu. To właśnie nad jej brzegami powstawały pierwsze kuźnice i huty żelaza, dzięki którym Starachowice zyskały swój przemysłowy charakter. Kamienna ma długość 138 km i jest jednym z najważniejszych dopływów Wisły w południowo-wschodniej Polsce.

Początek rzeki Kamiennej znajduje się w Lasach Przysuskich , w okolicach wsi Antoniów na Wzgórzach Koneckich, na wysokości około 362 m n.p.m.. Jej źródła biją na zachód od miejscowości Skarżysko-Kamienna, w województwie mazowieckim. Początkowo Kamienna to niewielki, niepozorny ciek wodny, ale w miarę pokonywania kolejnych kilometrów nabiera siły, zasilana przez liczne dopływy i zbiorniki wodne.

Kamienna jest rzeką typowo nizinną, o dość leniwym nurcie, ale na przestrzeni dziejów odegrała ogromną rolę w rozwoju hutnictwa w regionie świętokrzyskim. Jej wody były wykorzystywane do napędzania wielkich pieców , młynów i kuźnic. Do dziś nad jej brzegami można znaleźć pozostałości dawnych zakładów przemysłowych, które jeszcze w XIX i XX wieku były sercem gospodarki Staropolskiego Okręgu Przemysłowego.

Przebieg rzeki Kamiennej. Jakie miasta i miejscowości mija?

Kamienna to rzeka, która przepływa przez trzy województwa: mazowieckie, świętokrzyskie i lubelskie , mijając po drodze wiele miast i miejscowości, które zawdzięczają jej rozwój.

Swój bieg rozpoczyna na Wzgórzach Koneckich , a następnie płynie przez Skarżysko-Kamienną , gdzie na jej wodach zbudowano Zalew Rejów , będący popularnym miejscem rekreacyjnym. Dalej rzeka kieruje się na południowy wschód i wpływa na teren Starachowic , które od wieków korzystały z jej zasobów w przemyśle hutniczym.

Po opuszczeniu Starachowic Kamienna płynie przez Wąchock , słynący z zabytkowego opactwa cystersów, gdzie rzeka dodaje uroku malowniczej okolicy. Następnie zmierza w stronę Michniowa , tragicznie znanego z pacyfikacji w czasie II wojny światowej.

Dalej Kamienna przepływa przez Suchedniów , a potem wpływa do Bodzentyna , historycznego miasta, w którym można podziwiać ruiny zamku biskupów krakowskich. Jej wody przecinają również Ostrowiec Świętokrzyski , kolejne miasto o bogatej tradycji przemysłowej, gdzie kiedyś działała jedna z największych hut w Polsce.

Ostatnie większe miasto, przez które przepływa Kamienna, to Opatów , znany z podziemnych tras turystycznych i kolegiaty św. Marcina. Następnie rzeka kieruje się w stronę Wisły, do której uchodzi w okolicach miejscowości Zawichost , kończąc swój 138-kilometrowy bieg.

Kamienna przez wieki była osią przemysłowego życia regionu, a dziś stanowi ważny element krajobrazu i przyrody. Choć nie jest wielką rzeką, jej historia i wpływ na rozwój miast, przez które przepływa, czynią ją jednym z najważniejszych cieków wodnych w świętokrzyskim.

Gdzie rzeka Kamienna wpada do Wisły?

Rzeka Kamienna wpada do Wisły w okolicach miejscowości Zawichost , w województwie świętokrzyskim. Jej ujście znajduje się na 217. kilometrze Wisły , niedaleko granicy województw świętokrzyskiego i lubelskiego.

Zawichost to niewielkie, ale historyczne miasteczko, znane m.in. z ważnej przeprawy przez Wisłę, która funkcjonowała tu już w średniowieczu. Właśnie w tej okolicy Kamienna kończy swój 138-kilometrowy bieg , oddając swoje wody do największej polskiej rzeki.

Ciekawostką jest fakt, że w miejscu, gdzie Kamienna uchodzi do Wisły, jej nurt jest często zmienny w zależności od stanu wód Wisły i intensywności opadów, co wpływa na charakter ujścia rzeki. Dzięki temu przyroda w tej okolicy jest wyjątkowo bogata, a nadbrzeżne tereny to świetne miejsce do obserwacji ptaków i dzikiej przyrody.

Autor: Rozalia Zając