Gmina Starachowice przystąpiła do kolejnej edycji Sportowego Turnieju Miast i Gmin. 25. edycja turnieju dostarczy wielu sportowych emocji, a przez cały tydzień od 26 maja do 1 czerwca w całym kraju odbywać się będzie wiele imprez sportowo-rekreacyjnych.

Organizatorem XI Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich – XXV Sportowego Turnieju Miast i Gmin jest Krajowa Federacja Sportu dla Wszystkich (KFSdW) przy finansowym wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Zgodnie z regulaminem turnieju na szczeblu gminy miejskiej lub wiejskiej organizatorem Turnieju jest samorząd terytorialny, który powołuje własnego koordynatora albo zleca to zadanie wybranej jednostce organizacyjnej lub stowarzyszeniu kultury fizycznej na swoim terenie. W zgłoszeniu przesłanym do organizatora turnieju funkcję koordynatora pełni Krystian Sadza, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Starachowicach.

turniej 33

Jubileuszowa edycja

XI Europejski Tydzień Sportu dla Wszystkich i rozgrywany w jego ramach jubileuszowy XXV Sportowy Turniej Miast i Gmin odbędzie się w dniach 26 maja – 1 czerwca 2019 r.

- W terminie od 26 maja do 1 czerwca (od Dnia Matki do Dnia Dziecka), organizujemy XI Europejski Tydzień Sportu dla Wszystkich, w ramach którego zostanie rozegrany jubileuszowy XXV Sportowy Turniej Miast i Gmin. Niezmiennie głównym celem imprezy jest aktywizacja ruchowa jak największej liczby naszych obywateli, szczególnie tych, którzy nie uprawiają sportu, nie ćwiczą codziennie, nie prowadzą aktywnego fizycznie trybu życia. ”Sport to zdrowie, niech się każdy o tym dowie!” to hasło przewodnie tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich – Sportowego Turnieju Miast i Gmin. Naczelnym celem jest wzmożenie motywacji do wyjścia z domu i integracji wokół wydarzeń sportowo-rekreacyjnych całych rodzin – informuje Krajowa Federacja Sportu dla Wszystkich, główny organizator turnieju.

W imprezach organizowanych w ramach Tygodnia Sportu dla Wszystkich –Sportowego Turnieju Miast i Gmin mogą uczestniczyć wszyscy mieszkańcy danego miasta lub gminy, m.in.: osoby dorosłe, przedszkolaki, uczniowie szkół, studenci, pracownicy działających tam firm, żołnierze, strażacy, policjanci, harcerze, wczasowicze itp.

Imprezą turniejową zaliczaną do klasyfikacji generalnej jest wydarzenie o charakterze sportowo-rekreacyjnym będącym formą aktywności ruchowej, które:

- zostało zorganizowane specjalnie z okazji i w ramach XI Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich – XXV Sportowego Turnieju Miast i Gmin,

- odbyło się w okresie od 26 maja do 1 czerwca 2019 r.,

- zostało zorganizowane przez startujące w Turnieju miasto lub gminę na własnym terenie administracyjnym.

Kalendarz imprez

Starachowicki kalendarz imprez turniejowych zawiera około 30 wydarzeń sportowo-rekreacyjnych organizowanych w tym okresie. Jak zwykle aktywnie do udziału w turnieju przyłączyły się starachowickie szkoły oraz przedszkola.

Nasz kalendarz otwiera trzecia edycja Starachowickiego Testu Coopera, która odbędzie się już w najbliższą niedzielę na Stadionie Miejskim przy ulicy Szkolnej, a jego organizatorem jest Stowarzyszenie Zabiegane Starachowice. Ostatnim akcentem załączonego kalendarza jest Tenisowy Dzień Dziecka na starachowickich kortach ziemnych. Organizatorem tego wydarzenia jest Starachowickie Towarzystwo Tenisowe TENIS-STAR oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

- Gorąco zachęcamy wszystkich starachowiczan do aktywnego udziału w imprezach odbywających się w ramach turnieju. Pamiętajmy również, iż warto zdecydować się na aktywny wypoczynek nie tylko w tym czasie. Sport to zdrowie i nie musimy raczej nikogo do tego przekonywać – zapewniają organizatorzy starachowickiej części turnieju.

W klasyfikacji generalnej Turnieju do liczby startujących będą zaliczone wyłącznie osoby biorące czynny i świadomy udział w imprezach turniejowych. Do liczby startujących nie będą wliczani widzowie.

Rywalizacja ogólnopolska odbywać się będzie w następujących sześciu grupach :

I. do 5 tys. mieszkańców

II. od 5 do 7,5 tys. mieszkańców

III. od 7,5 do 15 tys. mieszkańców

IV. od 15 do 40 tys. mieszkańców

V. od 40 do 100 tys. mieszkańców

VI. ponad 100 tys. mieszkańców

Starachowiczanie o jak najlepszy wynik w klasyfikacji generalnej rywalizować będą w grupie piątej. W 2018 roku nasze miasto zajęło w tej klasyfikacji 12. miejsce w kraju.

turniej22

Kryteria klasyfikacyjne

Trzy kryteria decydujące o punktach zdobytych przez dane miasto lub gminę:

1. Stosunek łącznej liczby osób startujących w imprezach turniejowych do ogólnej liczby mieszkańców (w %).

2. Iloczyn liczby zorganizowanych imprez turniejowych i liczby dni, w których te imprezy zostały przeprowadzone.

3. Łączna liczba startujących w udokumentowanych formularzem 2019-STMIG-COOPER testach Coopera, przeprowadzonych w ramach Turnieju (w tym kryterium brane są pod uwagę te osoby startujące, które ukończyły 13 rok życia).

 

>>> KALENDARZ IMPREZ TURNIEJOWYCH <<<

Autor: Leszek Kowalski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.