Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Starachowice

Starachowice odwiedził urodzony w 1928 r. w Wierzbniku Howard Chandler wraz z młodymi Amerykanami

 

Howard Chandler, ocalały z Holocaustu żydowski mieszkaniec dawnego Wierzbnika po raz kolejny gościł w Starachowicach. Była to wizyta wyjątkowa ponieważ Howard Chandler świętował w grudniu 90-te urodziny.

img 7807

Wraz z nim przyjechali młodzi uczestnicy wyjazdów edukacyjnych Classrooms Without Borders ze Stanów Zjednoczonych.

img 7679

Wzorem lat ubiegłych goście ruszyli śladami żydowskiej historii Starachowic. Odwiedzili rynek w Wierzbniku, gdzie oddali hołd żydowskim mieszkańcom Wierzbnika zamordowanym przez okupanta niemieckiego w październiku 1942 r.

img 8228

W imieniu społeczności miasta kwiaty przy tablicy upamiętniającej ok. 4500 Żydów wywiezionych w październiku 1942 r. z Wierzbnika do obozu zagłady w Treblince złożyła zastępca prezydenta miasta Ewa Skiba oraz prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Jerzy Miśkiewicz.

img 8202

Następnie goście pojechali na cmentarz żydowski na osiedlu „Trzech Krzyży”, gdzie odprawili krótkie nabożeństwo za zmarłych.

img 8776

Dla Howarda Chandlera wizyta była okazją do sentymentalnego powrotu do lat dziecięcych. Do śladów, które społeczność żydowska zapisała na kartach historii Starachowic.

img 8681

Relacja filmowa:

Autor: Adam Brzeziński
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.