Co pić zamiast kawy, kiedy ciąża wymaga specjalnej ostrożności?
Jak, wiadomo w ciąży należy uważać na wiele rzeczy. Chociażby żywienie, styl życia i wiele innych kwestii, które stanowiły nasze przyzwyczajenia, niekiedy muszą ulec kompletniej zmianie. Musimy mieć na uwadze fakt, że wiele substancji, które znajduje się w produktach żywnościowych, stanowi zagrożenie dla kobiet w ciąży i dla nienarodzonego dziecka, dlatego warto dowiedzieć się co należy wówczas pić, aby mieć pewność i bezpieczeństwo.
Wówczas, co pić zamiast kawy, która stanowi nasz codzienny poranny rytuał? Niestety, ale kobieta w ciąży powinna spożywać nie mniej niż dwa litry płynów, a dodatkowo zwracać uwagę na to, jaka jest zawartość wszystkich szklanek, kubków i filiżanek. Nie wszystko będzie odpowiednio zdrowe, a niektóre składniki będą dość niebezpieczne, Skoro tak przedstawia się sprawa, co pić w ciąży?
Nie da się ukryć, że woda to najlepsze rozwiązanie w każdym wypadku, a szczególnie dla pań w ciąży. Warto jednak mieć na uwadze to, aby zawsze wybierać niegazowana wodę mineralną. Wszystkiego dowiemy się z samej etykiety produktu, a na nich poszukujmy informacji, że mamy do czynienia ze średnio lub wysokozmineralizowaną wodą. Ta źródlana nie będzie najlepsza, gdyż ilość składników mineralnych, jakie się w niej zawierają jest zbyt niska.
Gazowanej wody lepiej unikać, ponieważ może ona powodować wzdęcia. Co więcej, woda z kranu prawie nigdy nie nadaje się do spożywania. Pijąc każdego dnia osiem szklanek wody mineralnej sprawimy, że nasz organizm będzie mógł być odpowiednio nawodniony. Woda to także doskonałe rozwiązanie, aby łagodzić dolegliwości związane z obrzękami lub zaparciami.
Warzywne i owocowe soki
Nie da się ukryć, że soki mają wiele zalet. Dostarczają do naszego organizmu mnóstwo bardzo wartościowych składników mineralnych oraz witamin. Okazuje się, że najbardziej cenione są te z grejpfrutów, pomarańczy i pomidorów. Jeśli zatem lubimy świeże soki, najlepiej jest przygotowywać je samodzielnie. Musimy tylko dobrze umyć owoce, dać je do sokowirówki i spożyć zaraz po wyciśnięciu.
Wybierając jednak te ze sklepu, koniecznie weryfikujmy ich skład. Jeśli będą mieć za dużo cukru, okażą się wysokokaloryczne. Z pewnością nie kupujmy nektarów i napojów, ponieważ one mają niską zawartość owoców, a większość to woda. Już wypicie jednej lub dwóch szklanek soku każdego dnia, będzie wystarczającą porcją.
Herbata oraz kawa
To nic nowego, że w kawie i w herbacie znajduje się dużo kofeiny. Powoduje ona, że dochodzi do zwężania się naczyń krwionośnych, a to prowadzi często to niedotlenienia dziecka, zaburzeń jego rozwoju, a czasem nawet do poronienia. Przyszła matka, także odczuje negatywne skutki picia kawy, może ona spowodować bóle głowy, nadciśnienie, a także zgagę oraz bezsenność.
Kiedy mimo wszystko, nie jesteśmy w stanie z niej zrezygnować, pijmy tylko jedną lub dwie filiżanki dziennie i to z małej ilości kawy. Dodatkowo, kofeinę spotkamy też chociażby w czekoladzie i innych produktach, a np. cola to na pewno nie jest coś, co można pić w ciąży.
Ziołowe herbaty czy możne po nie sięgać?
Jak wiadomo, zioła pochodzą z natury, jednak nie oznacza to, że mamy pełną gwarancje bezpieczeństwa związanego z ich spożywaniem. Herbata w ciąży jest możliwością, natomiast sięgajmy głównie po napar z mięty, lipy, pokrzywy lub rumianku. Zaleca się też picie melisy w ciąży chociaż warto zachować umiar.
Koniecznie unikajmy tych herbat, które w swoim składzie posiadają jemiołę, rozmaryn, hibiskus, polną miętę oraz liście malin. To zioła, których działanie może prowadzić do silnych skurczy, a one mogą spowodować przedwczesny poród, a w niektórych przypadkach nawet poronienie.
Zarówno mleko, jaki wszystkie produkty, które od niego pochodzą, stanowią świetnie źródło wapnia, a te doskonale wspiera rozwój kości i zębów. Pomaga ono też w prawidłowej pracy układu nerwowego oraz serca. Mleko wcale nie musi być spożywane podczas ciąży, szczególnie jeśli wcale go nie lubimy, bądź po prostu nam szkodzi. Sporo wapnia zawierają też sery, jogurty i kefiry.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski