Powstaje Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego. Starachowice znalazły się wśród 54 miast z całej Polski, które mają szansę, przy wsparciu ekspertów, opracować wymieniony program oraz otrzymać dofinansowanie na działania inwestycyjne i społeczne, które zostaną w nim ujęte.

Starachowice od początku 2020 r. przy wsparciu ekspertów ze Związku Miast Polskich opracowują Plan Rozwoju Lokalnego, który ma szansę otrzymać dofinansowanie z tzw. środków norweskich na działania inwestycyjne i społeczne.

 

117717682 165379911735166 2768277486866436349 n

 

Głównym celem Programu Rozwoju Lokalnego jest wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej poprzez podniesienie jakości życia dla wszystkich mieszkańców (w tym grup defaworyzowanych) i użytkowników średnich i małych miast.

- Wkraczamy w kolejny etap prac nad Planem Rozwoju Lokalnego - tym razem chcielibyśmy zaprosić mieszkańców do udziału w debacie miejskiej, na której porozmawiamy o problemach i potencjałach, wizji miasta oraz celach projektu – mówi Prezydent Miasta Marek Materek - Spotkanie odbędzie się 20 sierpnia 2020 r. o godz. 16:00 w Urzędzie Miejskim. Serdecznie zapraszam. Natomiast w sierpniu chcemy jeszcze bardziej włączyć mieszkańców w ten proces, który rozpocznie szereg spotkań konsultacyjnych dla mieszkańców i różnych grup interesariuszy. Udział mieszkańców jest niezwykle ważny, dlatego Państwa głos i udział w wydarzeniach będzie dla nas wielką pomocą – mówi prezydent. - Rozpoczynamy od debaty miejskiej - ze względu na sytuację epidemiologiczną liczba miejsc jest ograniczona, a decydować będzie kolejność zgłoszeń. Debata, aby zapewnić jak największy zasięg i udział mieszkańców, będzie transmitowana online na portalu społecznościowym Facebook, na profilu "Program Rozwoju Lokalnego - Starachowice", gdzie będzie możliwość także zadawania pytań.

Aby wziąć udział w debacie w formie stacjonarnej należy wypełnić formularz rejestracyjny dostępny na stronie: starachowice.eu

Podczas debaty zbierane będą konkretne pomysły na działania, które staną się częścią Planu Rozwoju Lokalnego. Następny etap konsultacji odbędzie się 26, 27 i 28 sierpnia, kiedy na terenie miasta zaplanowano kolejne spotkania skierowane dla młodzieży, osób z niepełnosprawnościami, przedstawicieli organizacji pozarządowych, seniorów, rodziców, nauczycieli itp. Ideą spotkań jest zapoznanie uczestników z wynikami badań powstałych w procesie tworzenia Planu Rozwoju Lokalnego oraz dyskusja na wizją, celami oraz konkretnym działaniami.
Zgłoszeń na wymienione spotkania można dokonać wysyłając wiadomość, wyrażającą chęć udziału, na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Program Rozwój Lokalny jest współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014 – 2021.

- Chcemy, aby jak najwięcej osób brało udział w debacie, również za pośrednictwem mediów społecznościowych i transmisji internetowej, która będzie realizowana na profilu Facebookowym Programu Rozwoju Lokalnego – mówi Prezydent Miasta Marek Materek - PRL to projekt będący kołem zamachowym dla dalszego rozwoju miasta. Zarówno w kwestiach społecznych, gospodarczych jak i inwestycyjnych. Chcemy w tym projekcie skupić się na nowoczesnej edukacji, projektach związanych z ekologią, aby miasto rozwijało się w dalszej mierze także poprzez inwestycje w nowoczesny przemysł, w nowe technologie, tak aby można było jak najlepiej wykorzystać następne lata z myślą o przyszłych pokoleniach starachowiczan. W tym projekcie niesamowicie ważny jest udział mieszkańców miasta, dlatego zachęcam do udziału w debacie jak również innych formach konsultacji społecznych, które będą realizowane przez pracowników Urzędu Miejskiego w Starachowicach. Za ten projekt odpowiada moja zastępczyni Aneta Nasternak, która jest szefową zespołu, który został powołany w tym celu.

Całkowity budżet programu wynosi 117,6 mln euro, a wybrane do dofinansowania projekty otrzymają granty w wysokości od 3 do 10 mln euro.

Ministerstwo Polityki Regionalnej, które skierowane jest na fundusze strukturalne wcześniej realizowało projekt Modelowej Rewitalizacji Miast. Starachowic znalazły się w gronie 20 miast, które otrzymały środki w ramach tego projektu w wysokości około 3 mln złotych.

- Dzięki tym funduszom opracowane zostały dokumentacje techniczne, koncepcje, które pozwoliły nam ubiegać się o środki unijne na przedsięwzięcia związane z m.in. rewitalizacją zbiornika Lubianka, zagospodarowaniem terenów w sąsiedztwie dworca Starachowic Dolnych i Wschodnich, budynku Pałacyku, Parku Miejskiego, budynku Parku Kultury i skweru przed nim - wymienia Prezydent Miasta Marek Materek - Dzięki temu, że mieliśmy wykonaną dokumentację techniczną, sfinansowaną w ramach Modelowej Rewitalizacji Miasta, pozyskaliśmy fundusze, na każde z tych przedsięwzięć w ramach innych projektów unijnych. Natomiast Projekt Norweski do którego przystąpiliśmy, jest podobnym projektem, tylko nie ubiegamy się o 3 mln zł, ale o 40 mln zł. Jak Państwo wiecie, za takie środki możemy przygotować miasto do tego, aby na kolejne lata można było Starachowice zmieniać na lepsze. Czy to nam się uda? Zależy to tylko i wyłącznie od naszej aktywności jako społeczności lokalnej.

 

Autor: Iwona Tamiołło
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.