kefir

Większość osób ma swoją opinię o smaku kefiru – albo go uwielbiamy, albo nie możemy wypić nawet jednego łyku bez grymasu na twarzy. Kefir to jednak bardzo zdrowy produkt. Dlaczego? Odpowiadamy!

Kefir – czym jest i jak powstaje?

Kefir to musujący napój z mleka fermentowanego zawierający charakterystyczną mikroflorę ziaren kefirowych. Za miejsce narodzin kefiru uważa się Północny Kaukaz, gdzie od niepamiętnych czasów wytwarzany jest leczniczy fermentowany napój mleczny. Kefir jest zaliczany do produktów mleczarskich o najwyższych właściwościach odżywczych i najstarszych w grupie mlecznych napojów fermentowanych. Ma cechy, które sprawiają, że należy do grupy naturalnych probiotyków. W przemyśle mleczarskim ziarna kefirowe zastępowane są kulturami bakteryjnymi, w wyniku czego uzyskiwany produkt różni się nieco od historycznego „oryginału”. Napój był najpierw produkowany i sprzedawany jako lek, a następnie stał się powszechnym towarem w sklepach. Przez długi czas kefir był produkowany tylko w ZSRR i w „państwach sojuszniczych”. Kefir jest wytwarzany z mleka - pełnego lub beztłuszczowego. Najpierw jest podgrzewany, aby wyeliminować chorobotwórcze bakterie. Następnie dodaje się mieszaninę, składającą się z unikalnej mieszanki bakterii i drożdży. To ona nadaje kefirowi charakterystyczny smak i konsystencję. Kefir jest wynikiem dwóch rodzajów fermentacji zachodzących jednocześnie: kwasowej i alkoholowej. Bakterie fermentują laktozę cukru mlecznego do kwasu mlekowego, co nadaje kefirowi jego smak, natomiast drożdże wytwarzają niewielką ilość alkoholu i dwutlenku węgla z tej samej laktozy, co sprawia, że ​​kefir jest lekko „nagazowany”. Niska zawartość laktozy w kefirze sprawia, że ​​napój ten jest lekkostrawny, nawet dla osób, które mają problemy z trawieniem cukru mlecznego.

Dlaczego warto pić kefir?

Oprócz prozdrowotnych bakterii i drożdży kefir zawiera minerały i aminokwasy niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Białko mleka zawarte w kefirze zostało już częściowo „strawione” przez mikroorganizmy, dzięki czemu jest łatwo przyswajalne. W szczególności ten napój jest bogaty w bardzo ważny aminokwas tryptofan. Ponadto kefir zawiera dużą ilość magnezu i wapnia, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Kefir zawiera również fosfor, witaminy z grupy B, w tym B12 oraz kwas foliowy i witaminę K. Regularne spożywanie kefiru poprawia procesy trawienia. Dodatkowo obecność minerałów i niewielka ilość dwutlenku węgla sprawia, że ​​kefir doskonale gasi pragnienie. Kefir oraz inne zdrowe produkty mogą znaleźć się w naszej diecie dzięki takiemu rozwiązaniu jak catering dietetyczny Starachowice.