Zakup odpowiedniej płyty gazowej, indukcyjnej lub ceramicznej to wcale nie tak trudne zadanie jak na początku może się wydawać. Jeśli mamy konkretny plan i wiemy, że dana płyta do zabudowy będzie nam pasować funkcjonalnie oraz estetycznie to nic nie stoi na przeszkodzie, aby właśnie zdecydować się na taki model, zamiast spędzać czas na poszukiwanie alternatywnych opcji. W sklepie internetowym OleOle można bardzo szybko porównać różne modele i błyskawicznie wybrać ten, który będzie nam odpowiadał zarówno wizualnie, jak i parametrami. Kluczowe są dwa parametry – rodzaj płyty oraz jej rozmiar. Jeśli już zdecydowaliśmy o wyborze i chcemy płytę gazową to warto poznać kilka faktów na ten temat.
Podstawowe informacje o płycie gazowej do zabudowy
Płyty gazowe sprzedawane w sklepach są całkowicie bezpiecznymi produktami do których należy podłączyć źródło gazu, aby z nich korzystać. Może to być gaz z rur mieszkania lub z butli i tego typu proces powinien przeprowadzić odpowiednio doświadczony specjalista, który będzie w stanie prawidłowo podłączyć gaz oraz umiejętnie przetestować produkt przed właściwym użytkowaniem. Należy też zwrócić uwagę czy dana płyta gazowa ma możliwość podłączenia do prądu. Zwykle praktycznie każda z płyt gazowych zawiera elektryczną zapalarkę, co jest bardzo praktyczne i wygodne w codziennym użytkowaniu.
Jeśli szukamy płyty gazowej o standardowej wielkości do zabudowy to będzie ona zwykle posiadać cztery palniki i do 60 cm szerokości. Niektóre, większe modele płyt gazowych posiadają pięć lub więcej palników, gdzie środkowy, największy palnik jest przeznaczony na przygotowywanie dań w woku lub w dużym garnku. Można także spotkać się z mniejszymi wersjami, do 30 cm, gdzie znajdziemy tam tylko dwa palniki.
Inne wersje płyt gazowych do zabudowy
Z ciekawszych modeli płyt gazowych warto zwrócić uwagę na modele hybrydowe, chociaż są one nieczęsto spotykane. Mogą więc posiadać standardowe palniki gazowe oraz dodatkowo część płyty może być wykonana z płyt indukcyjnych. Przeglądając dostępne modele płyt gazowych w sklepie można spotkać się również z płytami w których gaz znajduje się pod szkłem, a więc grzanie przebiega bez bezpośredniego dostępu do ognia. Zaletą tego rozwiązania jest oczywiście zmniejszone ryzyko poparzenia, ale istotną wadą może być to, że w przypadku braku prądu nie będziemy w stanie uruchomić płyty, a więc będzie potrzebne dodatkowe zasilanie. Dlatego też wciąż cieszą się popularnością klasyczne płyty gazowe i prawdopodobnie szybko się to nie zmieni.