Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Starachowice

Prawo jazdy - ile kosztuje?

Obecnie zdecydowana większość pełnoletnich osób decyduje się na wyrobienie prawa jazdy. Jest to dokument, który może przydać się nawet w sytuacji, gdy w najbliższym czasie nie zamierzasz kupować własnego samochodu. Wyrobienie uprawnień wiąże się jednak z koniecznością uiszczenia opłaty za egzamin oraz wykupienia kursu. Ile wynosi całkowity koszt zdobycia prawa jazdy?

Ile kosztuje wyrobienia prawa jazdy?

Na uzyskanie prawa jazdy składa się kilka czynników, nie tylko koszt samego kursu. Przed podejściem do egzaminu konieczne jest bowiem dopełnienie wielu formalności, które w większości przypadków są płatne. Proces zaczyna się od wyrobienia numeru PKK, co w Polsce nie wymaga uiszczania żadnych opłat. Do uzyskania takiego dokumentu konieczne jest jednak udanie się do fotografa i zrobienie zdjęć, co kosztuje kilkadziesiąt złotych.

Przed rozpoczęciem kursu należy wykonać badania lekarskie. Obecnie są to specjalne pakiety kosztujące 200 zł, niezależnie od tego, czy są oferowane przez placówki publiczne, czy prywatne.

Na koszt uzyskania prawa jazdy składają się zatem:

  • konieczność wyrobienia zdjęć do PKK,
  • badania lekarskie,
  • cena kursu,
  • opłata za egzamin teoretyczny,
  • opłata za egzamin praktyczny,
  • opłata za wydanie dokumentu.

Największą zmienną w ostatecznej kwocie jest cena kursu na prawo jazdy. Może ona wynosić od 1500 do nawet 3000 zł, w zależności od wybranej szkoły.

Więcej o cenie uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami dowiesz się tutaj: https://rankomat.pl/samochod/prawo-jazdy-ile-kosztuje.

Co warto wiedzieć o prawie jazdy?

Koszt uzyskania prawa jazdy może różnić się w zależności od wybranej kategorii. Najczęściej Polacy decydują się na wyrabianie uprawnień do kierowania standardowymi pojazdami osobowymi. Co ciekawe, koszt zdobycia prawa jazdy zwiększa się także wraz z kolejnymi próbami zdania egzaminu. Za każde podejście trzeba bowiem dopłacić 30 zł (teoria) lub 140 zł (praktyka). W ten sposób ostateczna cena może wzrosnąć nawet o kilka tysięcy złotych. W historii nie brakuje bowiem osób, które podchodziły do egzaminów wielokrotnie.

Wyrobienie prawa jazdy po zsumowaniu wszystkich wydatków kosztuje około 2500-4000 zł, w zależności od liczby poprawek egzaminu i wybranej szkoły. Jeśli jednak planujesz kupić własny samochód lub skorzystać ze starego auta rodzinnego przepisanego na Ciebie, konieczne będzie wykupienie ubezpieczenia. W przypadku młodych kierowców kwestia ta jest dość problematyczna. Towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczają bowiem wysokość składki na podstawie charakterystyki auta i kierowcy, dlatego osoby tuż po zdaniu egzaminu płacą więcej niż takie, które mają wieloletnie doświadczenie. Przed wyborem danej oferty warto skorzystać z porównywarek OC, na przykład na stronie https://rankomat.pl. Dzięki nim można szybko zapoznać się z dostępnymi propozycjami i wybrać taką, która pozwoli na maksymalne obniżenie kosztu ubezpieczenia samochodu młodego kierowcy. Czasami rozwiązaniem okazuje się także wykupienie polisy z rodzicami, korzystając z ich zniżek.