Bezpieczeństwo w pracy – o czym trzeba wiedzieć?

Według statystyk przeciętny Polak spędza w pracy 45 godzin tygodniowo. Jest to jedna z wyższych średnich w Europie. Dlaczego tak dużo? Odpowiedź jest prosta: dla pieniędzy. Jednak czy spędzając tyle czasu na wykonywaniu czynności zawodowych, pamięta się o przestrzeganiu przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy?

W 2020 roku zostało zgłoszonych ponad 62 tysiące wypadków przy pracy, z czego 0.3% stanowiły wypadki śmiertelne. Jest to mniej niż w roku poprzedzającym, ale liczby nadal są wysokie. Istnieje kilka prostych działań, które zwiększą ochronę pracowników i ich bezpieczeństwo w pracy.

BHP

Bezpieczeństwo i higiena pracy to ogólny zbiór zasad dotyczących zachowania odpowiedniego poziomy bezpieczeństwa podczas wykonywanych czynności zawodowych. W Polsce regulują je przepisy Kodeksu Pracy, szczególnie Działu X, a na ich czele stoi Państwowa Inspekcja Pracy. W ich podstawowym założeniu to pracodawca jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoich pracowników i powinien zapewnić narzędzia do jego ochrony.

Podstawowe środki ochrony

Pracodawca musi przede wszystkim zapewnić swoim pracownikom odzież ochronną, spełniającą odpowiednie normy. Należy też pamiętać o kilku prostych warunkach, które znajdziemy w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. według których środki ochrony powinny:

  • być odpowiednie do istniejącego zagrożenia i nie powodować same z siebie zwiększonego zagrożenia,
  • odpowiadać warunkom panującym na stanowisku pracy,
  • uwzględniać wymagania ergonomii oraz stan zdrowia pracownika,
  • być odpowiednio dopasowane do użytkownika po niezbędnym wyregulowaniu.

Koniecznie trzeba zainwestować w:

Kaski

Są niezbędne w pracach na budowie i na wysokościach. Hełmy i kaski ochronne często ratują życie pracowników – nawet niewielki przedmiot, spadający z kilku metrów wysokości może spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu, a nawet śmierć. Dzięki ochronie głowy takie ryzyko znacznie maleje.

Buty robocze

Odpowiednio dobrane obuwie ochronne to przede wszystkim bezpieczeństwo i wygoda. Podstawowe modele wyposażone są w podnoski, które chronią przód stopy. Dzięki temu można uniknąć złamania, czy zmiażdżenia palców. Odpowiednia podeszwa zapewni również stabilność, minimalizując ryzyko poślizgnięcia i upadku.

Rękawice ochronne

Rękawice można podzielić na trzy podstawowe grupy: ochronne, robocze i specjalistyczne. Każda grupa odpowiada wymaganiom poszczególnych zawodów, z którymi przed zakupem trzeba się zapoznać. W zależności od branży chronią one od drobnych urazów, jak otarcia czy skaleczenia, od poparzeń oraz chronią skórę przed kontaktem z substancjami niepożądanymi i niebezpiecznymi.

Wybranie odpowiednich środków ochrony pracownika nie jest sprawą prostą. Zawsze jednak należy kierować się obowiązującymi normami i przepisami. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo w pracy, a często również komfort i jakość wykonywanych przez pracowników zadań. Odpowiednie wyposażenie pracownika pomoże też uniknąć problemów z Państwową Inspekcją Pracy w razie ewentualnego wypadku.

Kaski, buty robocze, rękawice ochronne i wiele więcej znajdziesz na stronie https://www.bhpnawigator.com.pl/ - zobacz asortyment hurtowni BHP