Zaciągnięcie kilkutysięcznego kredytu w banku wymaga odpowiedniego przygotowania. Nie każdy może bowiem liczyć na finansowanie w tak wysokiej kwocie. Bank zawiera umowę wyłącznie z kredytobiorcami o potwierdzonej wiarygodności i spłacającymi swoje zobowiązania w terminie. Do zaciągnięcia kredytu warto się więc odpowiednio przygotować - chodzi zarówno o zdolność kredytową, jak i porównanie ofert banków. Jak to zrobić?
Przed wzięciem kredytu sprawdź swoją wiarygodność
Banki stosują odmienne kryteria oceny zdolności kredytowej swoich klientów. Najczęściej pod uwagę brana jest indywidualna sytuacja osobista klientów oraz historia spłaty innych zobowiązań. Dla instytucji finansowej ważne jest źródło dochodu osoby wnioskującej o kredyt, w tym także wysokość osiąganych zarobków. Istotny będzie wiek i stan cywilny klienta oraz liczba osób na utrzymaniu. Pod uwagę brane są także aktualnie spłacane zobowiązania. Im więcej pożyczek spłaca w danym momencie kredytobiorca, tym niższa jest ocena jego zdolności kredytowej.
Banki dużą wagę przywiązują do historii kredytowej potencjalnego klienta. Informacje o zaciągniętych przez niego zobowiązaniach pobierają z Biura Informacji Kredytowej. Dane wskazują nie tylko na wysokość pożyczek, ale także terminowość ich spłaty. W BIK znajdują się informacje o opóźnieniach w spłacie kredytów, co może negatywnie wpłynąć na ocenę zdolności kredytowej.
Umów się na konsultacje u doradcy kredytowego
Przed zdecydowaniem się na ofertę konkretnego banku konieczne będzie porównanie propozycji kilku instytucji. Pod uwagę warto wziąć takie kryteria, jak oprocentowanie, prowizja, dodatkowe opłaty, okres spłaty oraz wysokość rat. Osoby posiadające niską wiedzę na temat finansów mogą zwrócić się po pomoc do profesjonalnego doradcy. Wybrany ekspert kredytowy wytłumaczy klientom wszelkie kwestie związane z zaciągnięciem zobowiązania w banku. Obok doradztwa pomoże wybrać z rynku ofertę kredytu najbardziej odpowiednią z punktu widzenia kredytobiorcy.
Rola doradcy kredytowego polega na wspieraniu osób chcących zaciągnąć kredyt, ale nie tylko. Porady mogą dotyczyć kwestii inwestowania, czy zawarcia ubezpieczenia. Na konsultacje z doradcą dobrze umówić się jeszcze przed rozpoczęciem procedury kredytowej w banku. Indywidualna ocena sytuacji finansowej oraz dobór oferty do możliwości kredytobiorcy pozwoli podjąć optymalną decyzję o zawarciu zobowiązania wobec banku. To ważne, ponieważ umowa z instytucją trwać będzie od kilku do nawet kilkudziesięciu lat.
Wysokie kredyty gotówkowe udzielane są wyłącznie wiarygodnym kredytobiorcom. Pod uwagę brana jest zdolność kredytowa, historia spłaty innych zobowiązań, czy wreszcie ilość aktualnie spłacanych pożyczek. Przed podpisaniem umowy z bankiem dobrze jest skonsultować swoją decyzję ze specjalistą. Doradca kredytowy pomoże w doborze najkorzystniejszej oferty dla klienta, biorąc pod uwagę kwotę pożyczki oraz możliwości finansowe spłacającego. Warto pamiętać, że kredyt to zobowiązanie na lata, dlatego nie należy się spieszyć z podjęciem decyzji o podpisaniu umowy z bankiem.