- Po raz kolejny dowodzimy temu, że Starachowice nie stoją w miejscu. Dotarła do nas informacja, że Starachowice zajęły 5 miejsce w prestiżowym, ogólnopolskim rankingu Programu „Plan Działań Dla Miast – Modelowa Lokalność”, czyli inicjatywie Instytutu Rozwoju Miast i Regionów – mówi Prezydent Miasta Marek Materek. Możemy być z siebie dumni. To wyraz uznania dla naszego miasta – dodaje prezydent.

Zadaniem inicjatywy jest promowanie miast, poszukujących w modelowy sposób odpowiedzi na lokalne wyzwania zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju określonymi w Agendzie 2030 – dokumentu, który nazywany jest „strategią rozwoju świata” opracowaną przez ONZ.

Ideą programu jest zaangażowanie najlepszych samorządów w Polsce do wspólnego opracowania ,,Planu Działań Dla Miast’’, dokumentu stanowiącego integralną część przedsięwzięć związanych 11. sesją Światowego Forum Miejskiego (World Urban Forum), która odbędzie się w dniach 26-30 czerwca 2022 r. w Katowicach, stanowiącej najważniejsze globalne wydarzenie dotyczące polityki, transformacji, rozwoju i przyszłości obszarów miejskich w Europie w 2022 r.

Spośród 17 celów zrównoważonego rozwoju określonych w Agendzie 2030, skupimy się na Celu 3 - ,,Dobre zdrowie i jakość życia'', Celu 4 – „Dobra jakość edukacji” oraz na Celu 13 - Działania w dziedzinie klimatu, z projektem „Edukacja Ekologiczna w Eko szkole”. Koncepcja modelowej szkoły stosującej nowoczesne rozwiązania ekologiczne, mająca na celu podnoszeniu świadomości ekologicznej młodzieży i mieszkańców jest częścią projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.Dzięki udziałowi w Programie miasto kompleksowo przygotuje się do realizacji oferty, czerpiąc dobre praktyki z innych samorządów – zarówno polskich, jak i europejskich.

Do programu wybrano 37 miast, które w najszerszym zakresie udokumentowały dotychczasowe osiągnięcia w zakresie zrównoważonej transformacji zgodnej z potrzebami mieszkańców oraz przedstawiły najciekawsze projekty do realizacji w 2022 r. Program ma z jednej strony stworzyć ramowe plany działań miast w nim uczestniczących, dedykowane konkretnym celom zrównoważonego rozwoju, które będą oparte na ich dotychczasowych doświadczeniach oraz pomogą w jeszcze skuteczniejszym implementowaniu zasad zrównoważonego rozwoju do lokalnych warunków. Z drugiej strony, wspólny ,,Plan Działań dla Miast’’ ma na celu promocję i zachętę do czerpania inspiracji z działań i inicjatyw, które są już wdrażane w podobnych ośrodkach, kierowaną ku innym samorządom miejskim.

Celem długoterminowym Programu jest wzrost zainteresowania i edukacja w zakresie prowadzenia zrównoważonej polityki miejskiej. Ponadto, za sprawą wymiany doświadczeń Program zorientowany jest na tworzenie ogólnych, miękkich zasad, które pomogą zrozumieć mieszkańcom miast i ich decydentom to jak powinno wyglądać zrównoważone miasto, które wspólnie możemy zmieniać dla naszej lepszej przyszłości.

 

Ranking

 

Autor: Maciej Cieciora