Przesyłki do krajów europejskich - co powinieneś wiedzieć?

Wysyłając paczkę za granicę, musisz pamiętać o różnych obostrzeniach, jakie w tej kwestii obowiązują. Podpowiadamy, czego nie wolno nadawać w przesyłkach do krajów europejskich, prezentujemy ceny przesyłek u popularnych przewoźników i omawiamy inne istotne kwestie. Sprawdź!

Przesyłki do krajów europejskich – towary zakazane

W przesyłkach międzynarodowych nie mogą znajdować się przedmioty, które znajdują się na liście towarów zakazanych przez danego przewoźnika. Prezentujemy te, które pojawiają się u wszystkich firm kurierskich, ale jednocześnie przypominamy, że ważne jest sprawdzenie u przewoźnika, z którego usług zamierzasz skorzystać.

Przedmioty, których transport, import i eksport są zakazane na mocy obowiązujących przepisów prawa, zasad, konwencji, rozporządzeń lub sankcji. Towary oraz materiały niebezpieczne (np. azbest, broń palna i pneumatyczna, sprzęt wojskowy, amunicja, substancje wybuchowe), antyki, dzieła sztuki, kamienie i metale szlachetne, pieniądze, karty kredytowe, materiały kolekcjonerskie (np. znaczki), podrobione towary i przedmioty, zwierzęta żywe lub martwe, skóry i futra naturalne, rośliny, nasiona, leki psychotropowe, alkohole, wyroby tytoniowe, papierosy elektroniczne, towary łatwo psujące się (np. owoce, warzywa, sery, wędliny), materiały pornograficzne.

Gdzie nadać przesyłkę za granicę?

Zachęcamy, by sprawdzić firmy kurierskie na platformie wysyłkowej Sendit i ich ofertę. Wybierz jednego ze sprawdzonych przewoźników i nadawaj z domu lub w punkcie. Porównaj ceny, sprawdź informacje na temat towarów zakazanych w przesyłkach międzynarodowych i ciesz się atrakcyjną ceną przesyłki, jaką uzyskasz korzystając z usług Sendit. Nadanie przesyłki zagranicznej może nieco różnić się od tej nadawanej i dostarczanej w Polsce, ponieważ obowiązują dodatkowe obostrzenia, ale po dopełnieniu kilku formalności nie jest to szczególnie skomplikowane.

Wysyłka paczek poza Unię Europejską

Jeśli nadawana jest paczka poza Unię Europejską, należy opłacić cło i dołączyć do niej dokumenty celne, które określają m.in. zawartość przesyłki i jej wartość pieniężną. Jeśli wartość paczki nie przekracza 22 euro, obowiązuje uproszczona procedura celna – wówczas będzie potrzebna jedynie karta odprawy celnej oraz faktura lub inny dowód nabycia.

Jak zapakować przesyłkę międzynarodową?

Pakowanie przesyłki międzynarodowej nie różni się właściwie niczym szczególnym. Kluczowe jest odpowiednie zabezpieczenie towarów, aby nie doszło do ich uszkodzenia w trakcie transportu. Droga od nadawcy do odbiorcy jest długa, przez co paczki są poddawane różnym czynnikom zewnętrznym. Zalecamy zastosowanie wypełnienia do kartonu, które uchroni wszelkie przedmioty przed uszkodzeniem w trakcie przemieszczania przesyłki. Karton należy skutecznie zakleić taśmą i ewentualnie oznakować (np. góra/dół, szkło). Pamiętaj, że paczki ostretchowane oraz o niestandardowych wymiarach, mogą wiązać się z dodatkową opłatą. Jeśli chcesz ochronić zawartość przed wilgocią, ostretchuj przedmioty folią i dopiero wtedy umieść w kartonie.